Znów rekord indeksów amerykańskich rynków akcji

opublikowano: 03-01-2018, 22:28
aktualizacja: 03-01-2018, 22:32

Dow Jones zyskał 0,4 proc. i zbliżył się do psychologicznej bariery 25000 pkt. S&P500 zyskał 0,6 proc. i pokonał 2700 pkt. Nasdaq kończył dzień zwyżką o 0,8 proc.

Optymizm amerykańskich inwestorów nie słabnie. W środę rynek akcji znów bił rekordy. S&P500 po raz pierwszy przekroczył 2700 pkt. To już piąty skok wartości indeksu o 100 pkt w ciągu ostatnich 12 miesięcy. Dobre nastroje wzmacniały dobre dane makro. Indeks ISM, pokazujący aktywność przemysłu, okazał się wyższy niż oczekiwano. Wydatki w budownictwie osiągnęły rekordowy poziom. Nastrojów nie zdołały popsuć komentarze, że w „minutes” FOMC widoczne jest niezdecydowanie jego członków co do prognozy trzech podwyżek stóp w tym roku. Dziewiątą sesję z rzędu zdrożało złoto pomimo przerwania serii spadków dolara. Ropa WTI osiągnęła najwyższą cenę od trzech lat.

NYSE, Wall Street
Zobacz więcej

NYSE, Wall Street fot. Bloomberg

Podczas środowej sesji dużo mówiło się o Intelu. Jego akcje taniały nawet o 6 proc. po tym jak pojawiły się doniesienia iż mikroprocesory spółki produkowane przez ostatnią dekadę są podatne na zhakowanie. Intel już w trakcie sesji poinformował, że choć kwestionowane rozwiązanie faktycznie jest stosowane, to podobne znajdują się w chipach innych producentów. Zapowiedział, że wkrótce usunie problem. Jego kurs odrobił dużą część strat, ale i tak był to najmocniej przeceniony w środę blue chip.

Na zamknięciu sesji rosły wskaźniki 7 z 10 głównych segmentów S&P500. Najmocniej drożały akcje spółek z segmentu energii (1,5 proc.), IT i ochrony zdrowia (po 1,0 proc.). Najsłabsze były segmenty dóbr codziennego użytku (-0,1 proc.), użyteczności publicznej (-0,8 proc.) i usług telekomunikacyjnych (-2,2 proc.). Na zamknięciu na jedną taniejącą spółkę z S&P500 przypadały dwie drożejące. Z 30 blue chipów ze średniej Dow Jones zdrożało 20. Najmocniej rosły kursy DowDuPont (1,6 proc.), Exxon Mobil (2,0 proc.) i IBM (2,75 proc.). Najmocniej taniały akcje Goldman Sachs  (-0,9 proc.), Verizon Communications (-2,0 proc.) i Intela (-3,4 proc.).

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Marek Druś

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu

Puls Biznesu

Puls Inwestora / Znów rekord indeksów amerykańskich rynków akcji