Znów rekord indeksów amerykańskich rynków akcji

aktualizacja: 03-01-2018, 22:32

Dow Jones zyskał 0,4 proc. i zbliżył się do psychologicznej bariery 25000 pkt. S&P500 zyskał 0,6 proc. i pokonał 2700 pkt. Nasdaq kończył dzień zwyżką o 0,8 proc.

Optymizm amerykańskich inwestorów nie słabnie. W środę rynek akcji znów bił rekordy. S&P500 po raz pierwszy przekroczył 2700 pkt. To już piąty skok wartości indeksu o 100 pkt w ciągu ostatnich 12 miesięcy. Dobre nastroje wzmacniały dobre dane makro. Indeks ISM, pokazujący aktywność przemysłu, okazał się wyższy niż oczekiwano. Wydatki w budownictwie osiągnęły rekordowy poziom. Nastrojów nie zdołały popsuć komentarze, że w „minutes” FOMC widoczne jest niezdecydowanie jego członków co do prognozy trzech podwyżek stóp w tym roku. Dziewiątą sesję z rzędu zdrożało złoto pomimo przerwania serii spadków dolara. Ropa WTI osiągnęła najwyższą cenę od trzech lat.

Zobacz więcej

NYSE, Wall Street fot. Bloomberg

Podczas środowej sesji dużo mówiło się o Intelu. Jego akcje taniały nawet o 6 proc. po tym jak pojawiły się doniesienia iż mikroprocesory spółki produkowane przez ostatnią dekadę są podatne na zhakowanie. Intel już w trakcie sesji poinformował, że choć kwestionowane rozwiązanie faktycznie jest stosowane, to podobne znajdują się w chipach innych producentów. Zapowiedział, że wkrótce usunie problem. Jego kurs odrobił dużą część strat, ale i tak był to najmocniej przeceniony w środę blue chip.

Na zamknięciu sesji rosły wskaźniki 7 z 10 głównych segmentów S&P500. Najmocniej drożały akcje spółek z segmentu energii (1,5 proc.), IT i ochrony zdrowia (po 1,0 proc.). Najsłabsze były segmenty dóbr codziennego użytku (-0,1 proc.), użyteczności publicznej (-0,8 proc.) i usług telekomunikacyjnych (-2,2 proc.). Na zamknięciu na jedną taniejącą spółkę z S&P500 przypadały dwie drożejące. Z 30 blue chipów ze średniej Dow Jones zdrożało 20. Najmocniej rosły kursy DowDuPont (1,6 proc.), Exxon Mobil (2,0 proc.) i IBM (2,75 proc.). Najmocniej taniały akcje Goldman Sachs  (-0,9 proc.), Verizon Communications (-2,0 proc.) i Intela (-3,4 proc.).

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Marek Druś

Być może zainteresuje Cię też:

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu

Puls Biznesu

Puls Inwestora / Znów rekord indeksów amerykańskich rynków akcji