Znów spadki na Wall Street

Dow Jones tracił na zamknięciu 0,8 proc., a S&P500 i Nasdaq po 0,9 proc. Przez ostatnie trzy sesje indeksy straciły od ok. 2,5 do 3,5 proc.

Indeksy amerykańskich rynków akcji spadły trzeci raz z rzędu. We wtorek inwestorzy znów uciekali z pieniędzmi na rynek obligacji skarbowych USA, sprowadzając ich rentowności do kolejnych historycznych minimów. Przeprowadzona we wtorek przez Departament Skarbu aukcja 2-latek także zakończyła się rekordowo niską rentownością i większym niż przeciętnie popytem. „Niedźwiedzie” nastroje były skutkiem m.in. doniesień z Europy, gdzie Moody’s obniżył perspektywę ratingów Niemiec, Holandii i Luksemburga, a rentowność długu Hiszpanii utrzymuje się wciąż w pobliżu historycznego maksimum, nasilając spekulacje, że kraj ten wkrótce stanie przed koniecznością wystąpienia o pomoc finansową. Inwestorów wystraszył również Reuters donosząc, że unijni oficjele widzą konieczność kolejnej restrukturyzacji długu Grecji. Negatywnych sygnałów ze Starego Kontynentu nie zdołały zniwelować informacje o dobrym odczycie PMI Chin. Wiadomość o wzroście cen domów w USA także niewiele pomogła. Zwłaszcza, że pojawiła się seria negatywnych komunikatów z największych amerykańskich spółek. Rozczarował UPS, który z racji prowadzonej działalności uważany jest za wskaźnik aktywności gospodarczej. Firma dostarczająca przesyłki nie osiągnęła oczekiwanych wyników i obniżyła prognozę roczną. Gorsze niż oczekiwał wyniki osiągnie w 2012 roku także gigant telekomunikacyjny AT&T. Rozczarował Whirlpool, którego zysk i sprzedaż w minionym kwartale nie osiągnęły spodziewanej przez rynek wielkości.

Na zamknięciu spadała wartość indeksów wszystkich 10 głównych segmentów S&P500. Najmocniej traciły indeksy spółek telekomunikacyjnych (-1,76 proc.), materiałowych (-1,5 proc.) i energii (-1,4 proc.). Najmniejsze straty poniosły spółki z segmentów dóbr codziennego użytku (-0,4 proc.) i finansowe(-0,3 proc.). Na zamknięciu taniało ok. 85 proc. spółek z indeksów S&P500, Dow Jones i Nasdaq. Wśród blue chipów tylko cztery drożały na zamknięciu: dwóch gigantów detalu – Wal-Mart i Home Depot, największy w USA bank JP Morgan Chase i koncern medialny Walt Disney Co. Najmocniej przecenione były Cisco Systems, AT&T i Dupont. Nie będące w średniej Dow Jones blue chipy także wyraźnie taniały. Kurs Apple, który po sesji miał opublikować wyniki kwartalne, spadał w trakcie sesji poniżej 600 USD. Historyczne minima notowały General Motors i Ford.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Marek Druś

Być może zainteresuje Cię też:

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu

Tematy

Puls Biznesu

Puls Inwestora / Świat / Znów spadki na Wall Street