Znowu nikt nie chce OBR

Paweł Janas
opublikowano: 15-06-2011, 00:00

Przetarg na sprzedaż 85 proc. akcji producenta benzyn lotniczych został zamknięty.

Przetarg na sprzedaż 85 proc. akcji producenta benzyn lotniczych został zamknięty.

Trzecia próba prywatyzacji Ośrodka Badawczo-Rozwojowego Przemysłu Rafineryjnego z Płocka (OBR), największego producenta benzyny lotniczej w Europie Środkowo-Wschodniej, zakończyła się porażką.

— Proces został zamknięty, gdyż nie wpłynęła do nas żadna oferta — informuje Maciej Wewiór, rzecznik resortu skarbu.

Minister Skarbu Państwa chciał sprzedać 85 proc. akcji. Cena wywoławcza to ponad 52 mln zł. 15 proc. akcji miało trafić w ręce pracowników. Co fiasko prywatyzacji oznacza dla firmy?

— Wszystkie plany inwestycyjne będą kontynuowane, będziemy musieli jednak znaleźć inne źródła finansowania — mówi Marcin Moskalewicz, prezes OBR.

Dodaje, że z ostatecznymi osądami woli poczekać do czasu, gdy będzie znał stanowisko MSP dotyczące ewentualnego powtórzenia procesu. Nie chce komentować przyczyn niepowodzenia przetargu. Podobnie MSP. Maciej Wewiór na razie nie wie czy przetarg zostanie powtórzony.

— Gdyby resort łatwo się poddawał, to nie sprywatyzowalibyśmy żadnej spółki — zaznacza jednak rzecznik MSP.

W poprzednich dwóch podejściach niedoszli inwestorzy uważali, że cena minimalna była zbyt wysoka (61 mln zł). Wskazywali na pogarszającą się kondycję spółki. Resort zaprzeczał, ale coś musiało być na rzeczy. W listopadzie zmienił prezesa. Został nim finansista Marcin Moskalewicz, wcześniej zaangażowany m.in. w projekt IPO PZU oraz naprawę kilku spółek. Nowy szef podkreślał, że dla powodzenia prywatyzacji kluczowe znaczenie ma podpisanie z Orlenem długoletniej umowy na dostawy półproduktów do wytwarzania m.in. paliw lotniczych.

— Wcześniej OBR kupował w Orlenie surowce na podstawie doraźnych zamówień, co mogło zniechęcić inwestorów — mówił Marcin Moskalewicz.

Rozpoczął też głęboki proces restrukturyzacji. W planach ma zmniejszenie kosztów spółki o 15 proc. i zwiększenie sprzedaży o 16 proc.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Paweł Janas

Być może zainteresuje Cię też:

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu