ZNTK Łapy wnioskują o zmianę upadłości na układową

PAP
opublikowano: 26-01-2010, 15:42

Zarząd będących w upadłości likwidacyjnej Zakładów Naprawczych Taboru Kolejowego SA w Łapach (Podlaskie) złożył we wtorek do sądu gospodarczego w Białymstoku wniosek o zmianę tej upadłości na układową - poinformowała PAP prezes firmy Agata Ciok. Ta zmiana prawna dawałaby szansę na  wznowienie produkcji w firmie.

Prezes Ciok pytana o podstawy do zmiany rodzaju upadłości powiedziała, że są to "zlecenia i umowy" jakie ma firma, m.in. umowa z kontrahentem ze Zjednoczonych Emiratów Arabskich, ale nie tylko; jednak do czasu, gdy z tymi dokumentami nie zapozna się sąd, nie chce udzielać informacji na ten temat. Zwłaszcza, że umowy - jak podkreśliła - są tajemnicą handlową.

Wniosek - jak zaznaczyła - liczy ponad 100 stron i sąd potrzebuje czasu, by się z nim zapoznać i ocenić, czy - na początek - nie ma w nim choćby braków formalnych, a potem go rozpatrzy.

Nowy zarząd firmy upoważniony przez nadzwyczajne walne zgromadzenie akcjonariuszy chce wznowić produkcję, na razie nie wiadomo, w jakim kształcie i wielkości. Do tego jest konieczna zmiana sytuacji prawnej. By sąd orzekł o zmianie rodzaju upadłości, firma musi przedstawić konkretne plany poparte możliwościami ich realizacji.

Na razie trwa proces likwidacji. W ubiegłym tygodniu syndykowi masy upadłościowej ZNTK Łapy S.A. nie udało się rozstrzygnąć przetargu na jakąkolwiek nieruchomość spółki. Do przetargu na część produkcyjną zakładu i działki w Łapach oraz ośrodek wypoczynkowy w Sianożętach nikt się nie zgłosił. Syndyk ma obowiązek prowadzić sprzedaż majątku.

Z początkiem stycznia spółka z Łap poinformowała, że zawarła z kontrahentem ze Zjednoczonych Emiratów Arabskich trzyletni kontrakt na budowę cystern i tank-kontenerów. Jest to umowa warunkowa, która wejdzie w życie, jeśli zmieni się status prawny ZNTK - czyli jeśli sąd wyda zgodę na zmianę rodzaju upadłości. Ze względu na ważny interes firmy, wartości kontraktu ani nazwy kontrahenta nie podano.

Pod koniec lipca 2009 roku Sąd Rejonowy w Białymstoku ogłosił upadłość likwidacyjną ZNTK w Łapach. Powodem trudnej sytuacji finansowej spółki był brak zamówień na naprawy wagonów od dotychczasowego głównego zleceniodawcy spółki - PKP Cargo. Pod koniec września syndyk ZNTK w Łapach przelał na konta ok. 750 byłych pracowników upadłej spółki należne im pieniądze z Funduszu Gwarantowanych Świadczeń Pracowniczych - w sumie to ponad 5 mln zł brutto zaległych wypłat, wraz z różnymi ich obciążeniami.

Wartość całego majątku upadłych ZNTK Łapy S.A. została oszacowana na 58 mln zł, z czego główny zakład z halami i maszynami - na ok. 45 mln zł.(PAP)

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: PAP

Polecane