ZO Warmia wciąż bez inwestora

Agnieszka Janas
08-08-2001, 00:00

ZO Warmia wciąż bez inwestora

Od 1,5 roku wojewoda warmińsko-mazurski nie może znaleźć inwestora dla Zakładów Przemysłu Odzieżowego Warmia. Zakład nie czeka z założonymi rękami i sam inwestuje w modernizację i remonty. W 2001 r. wyda na ten cel około 1,5 mln zł. Potrzeby szacowane są jednak na ponad 10 mln zł.

Od ponad osiemnastu miesięcy Warmińsko-Mazurski Urząd Wojewódzki, zajmujący się prywatyzacją Zakładów Przemysłu Odzieżowego Warmia, producenta odzieży z Kętrzyna, nie znalazł chętnych na zakup przedsiębiorstwa. Urząd dopuszcza wiele form prywatyzacji przedsiębiorstwa. W grę wchodzi m.in. zawiązanie spółki z udziałem Skarbu Państwa, który wniósłby do niej mienie zakładów, sprzedaż pakietu kontrolnego lub sprzedaż udziałów mniejszościowych.

Ciężka branża

— Przyczyna braku chętnego na taki zakład jak Warmia wynika z trudnej sytuacji tej branży oraz małego zainteresowania inwestorów zakupem zakładów państwowych. Mamy jednak nadzieję, że ze względu na znaną markę oraz kontakty handlowe uda się nam znaleźć nowego właściciela. Szukamy podmiotu zainteresowanego inwestowaniem w rozwój zakładu, utrzymaniem profilu produkcji oraz dotychczasowego zatrudnienia sięgającego 1200 osób — wyjaśnia Genowefa Kmieć-Baranowska, dyrektor wydziału przekształceń własnościowych Warmińsko-Mazurskiego UW.

Potrzeby inwestycyjne zakładów szacowane są obecnie na ponad 10 mln zł. Zakład nie jest w stanie samodzielnie sfinansować tych inwestycji. Co gorsza, wysoki kurs złotego spowodował mniejszy wpływ z realizacji zamówień zagranicznych.

Bez balastu długów

— Nie czekamy z założonymi rękami. Staramy się sami inwestować. Sytuacja finansowa Warmii umożliwia nam przeznaczanie rocznie około 1,5 mln zł na modernizację oraz remonty bieżące. Pieniądze te pochodzą z zysków oraz kredytów bankowych. Bardzo ostrożnie gospodarujemy środkami finansowymi, co sprawia, że zakład nie jest zadłużony i mimo trudnej sytuacji zakładów z branży odzieżowej w Polsce przynosi zyski — wyjaśnia Elżbieta Sankowska, dyrektor ZPO Warmia.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Agnieszka Janas

Być może zainteresuje Cię też:

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu

Puls Biznesu

Puls Inwestora / ZO Warmia wciąż bez inwestora