Zoom nie zapłacił żadnego podatku w USA

opublikowano: 23-03-2021, 12:44

Zoom, jeden z największych beneficjentów pandemii, nie zapłacił podatku w USA w ubiegłym roku, choć zakończył go 664 mln USD zysku brutto, donosi amerykański Business Insider.

Właściciel oprogramowania do wideokonferencji poinformował amerykańską Komisję Papierów Wartościowych i Giełd (SEC), że “zaoszczędził” 302 mln USD na podatkach wypłacając swoim menedżerom opcje na akcje w ramach wynagrodzenia, co jest legalne. W poprzednim roku rozrachunkowym, w którym osiągnął 16,3 mln USD zysku, Zoom zapłacił 5,7 mln USD podatku, a jego efektywna stopa wyniosła 0,8 proc. Podatek dochodowy od firm wynosi 21 proc. w USA.

Doniesienia o zerowym podatku Zoom w minionym roku wywołała poruszenie wśród polityków.

- Jeśli płacisz 14,99 USD miesięcznie za korzystanie z Zoom Pro, płacisz więcej niż spółka zapłaciła federalnego podatku dochodowego pomimo tego, że miała 660 mln USD zysku w ubiegłym roku – napisał znany z lewicowych poglądów senator Bernie Sanders. – Tak. Najwyższy czas skończyć z tym ustawionym kodeksem podatkowym, który przynosi korzyści bogatym i wszechmocnym – dodał.

Wiele amerykańskich firm, w tym największe, jak Amazon, IBM, czy Netflix, skutecznie unikają płacenia federalnego podatku dochodowego. Prezydent Joe Biden zaproponował podwyższenie jego wysokości do 28 proc. Za prezydentury Donalda Trumpa został obniżony z 35 proc. do 21 proc.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Marek Druś, Business Insider

Polecane