Został tydzień na wybór stawki

Piotr Baranowski
13-01-2004, 00:00

Przedsiębiorcy, którzy wybiorą 19-proc. stawkę PIT, muszą poinformować o tym naczelnika urzędu skarbowego.

Jeszcze tydzień został przedsiębiorcom na decyzję, czy płacić podatek dochodowy wysokości 19, 30 i 40 proc., czy też przejść na jednolitą, 19-proc. stawkę.

Zgodnie z ustawą o podatku dochodowym od osób fizycznych, podatnicy uzyskujący przychody z pozarolniczej działalności gospodarczej spełniający warunki określone w art. 30c ustawy o PIT, którzy zdecydują się na stawkę liniową, najpóźniej 20 stycznia powinni poinformować właściwy urząd skarbowy. Termin ten dotyczy tych, którzy kontynuują działalność gospodarczą.

Nie ma urzędowego formularza, na którym składa się oświadczenie. Wystarczy pismo, z którego będzie wynikać, że podatnik wybiera tę formę rozliczeń. Należy także podać dane identyfikujące oraz złożyć podpis.

Warto zwrócić uwagę, że obecnie organem podatkowym, do którego należy skierować oświadczenie, jest właściwy naczelnik urzędu skarbowego, a nie urząd skarbowy. Zasadniczo jest to naczelnik właściwy ze względu na miejsce zamieszkania podatnika.

— Obecnie w naszym urzędzie skarbowym jest duże zainteresowanie podatników tą formą rozliczeń, jednak liczba składanych oświadczeń jest jeszcze niewielka. Spodziewamy się, że najwięcej spłynie ich w tym tygodniu — mówi Hanna Olczak, naczelnik Urzędu Skarbowego Warszawa Wola.

Dodaje, że można tego dokonać w urzędzie osobiście albo za pośrednictwem poczty.

— W tym drugim przypadku decydować będzie data stempla pocztowego — podkreśla Hanna Olczak.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Piotr Baranowski

Być może zainteresuje Cię też:

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu

Puls Biznesu

Transport i logistyka / / Został tydzień na wybór stawki