Zostały dwa punkty do rekordu z 2011 r.

Notowania na warszawskiej giełdzie zastygły w bezruchu w oczekiwaniu na komunikat po posiedzeniu FOMC, który będzie wydarzeniem tygodnia na światowych rynkach.

Po niespełna trzech godzinach handlu WIG20 spada o ćwierć proc., ciągnięty w dół przez korektę na większości parkietów zachodnioeuropejskich. Dla inwestorów kluczowe jest, by wygaszanie programów wsparcia dla amerykańskiej gospodarki było stopniowe i nie doprowadziło do zwiększenia napięć w światowym systemie finansowym. sWIG80 traci 0,1 proc., a symboliczne zwyżki notuje jedynie mWIG40 (+0,2 proc.), co jednak wystarczyło do nowego maksimum hossy i zbliżenia się na odległość zaledwie dwóch punktów do szczytów z 2011 r. Jego przełamanie powinno utrwalić hossę wśród spółek z bezpośredniego zaplecza giełdowej ekstraklasy.

Poprawę nastrojów można zaobserwować w branży energetycznej (+0,5 proc.), po tym jak analitycy DI BRE zapowiedzieli, że branża może wrócić do łask. Biuro zaleciło kupno papierów Tauronu (0,0 proc.) i Enei (-0,2 proc.) oraz trzymanie walorów PGE (+0,8 proc.) i CEZu (+1,0 proc.).

Nie pomogły jednak pozytywne rekomendacje brokera dla branży deweloperskiej (-0,3 proc.). Echo, spółka z Portfela PB, pogłębia korektę o 0,4 proc., a notowania GTC od tygodnia opadają z najwyższych poziomów od stycznia. DI BRE podwyższył wyceny do odpowiednio 7,1 zł i 9,6 zł. Zaleca akumulowanie akcji obu spółek.

Najwyżej od 11 miesięcy, jeśli nie liczyć jednego tylko zamknięcia w maju, znalazły się papiery Asseco Poland (+1,7 proc.). Espirito Santo podtrzymało rekomendację „kupuj”, choć obniżyło cenę docelową do 54,1 zł. Tymczasem notowania wybiły się górą z kształtowanej od początku roku formacji odwróconej głowy z ramionami. Teoretyczny zasięg zwyżek to 50,5 zł.

Trwają przetasowania w branży dystrybutorów sprzętu IT. Maksima hossy poprawiają papiery Action (+3,1 proc.), notowania ABC Daty stabilizują się pod rekordami (+0,9 proc.), a AB koryguje się po serii zwyżek w ramach trendu bocznego (-2,2 proc.). Inwestorzy nie przejęli się rekomendację DI Investors, który zalecił sprzedaż Action, kupno ABC Daty i trzymanie AB.

Najwyżej od dwóch miesięcy znalazły się notowania Sfinksa (+6,7 proc.). 5 proc. próg w akcjonariacie przekroczyły fundusze Altus TFI.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Marek Wierciszewski

Polecane