Zrównoważony rozwój służy ludziom, firmom i państwu

Materiał partnera
opublikowano: 07-09-2017, 22:00

XXVII Forum Ekonomiczne w Krynicy-Zdroju

Stosowanie strategii opartej na zrównoważonym rozwoju jest nie tylko wyzwaniem, ale także źródłem możliwości i szans, które dobrze wykorzystane mogą stać się nową podstawą sukcesu wielu osób, firm i krajów — mówili uczestnicy debaty „Zrównoważony rozwój — od idei do strategii”, której partnerem był Krajowy Depozyt Papierów Wartościowych. Pojęcie zrównoważony rozwój narodziło się w Niemczech. Początkowo dotyczyło tylko gospodarki leśnej. — Zastanawiano się, jak należy prowadzić eksploatację lasów, by dostarczały drewna i równocześnie się odnawiały. Później rozszerzono to pojęcie na inne dziedziny gospodarowania zasobami naturalnymi — wyjaśnia Paweł Rabiej, członek zarządu Nowoczesna.

Zrównoważony rozwój to termin, który dotyczy już nie tylko zarządzania firmami, ale także kierowania państwami. Jest wyzwaniem, ale także szansą na postęp — uznali uczestnicy dyskusji „Zrównoważony rozwój — od idei do strategii”.
Zobacz więcej

NIE TYLKO BIZNES:

Zrównoważony rozwój to termin, który dotyczy już nie tylko zarządzania firmami, ale także kierowania państwami. Jest wyzwaniem, ale także szansą na postęp — uznali uczestnicy dyskusji „Zrównoważony rozwój — od idei do strategii”. [FOT.MAREK PODMOKŁY-AG]

Nowoczesna firma

Koncepcję rozwoju opartego na równowadze bardzo szybko podchwyciły firmy, bo zauważyły, że oszczędzając wodę, papier i energię, dużo zyskują. — Nasza firma może się dzielić doświadczeniami, bo zasada zrównoważonego rozwoju została wprowadzona w grupie w latach 60. ubiegłego wieku. Mówi ona o dbaniu o pracowników, tworzeniu produktów przydatnych społeczeństwu i chroniących zasoby — mówi Jacek Siwiński, prezes Velux Polska. Przekonuje, że zrównoważone podejście się opłaca.

— Założyliśmy w strategii, że do 2020 r. o połowę zredukujemy emisję CO 2. To wywołało falę innowacyjnych pomysłów w firmie. Zrobiliśmy audyty energetyczne, instalujemy nowe urządzenia, spadają nam koszty energii. Zyskujemy też wyższe efekty z tych samych zasobów, a to się przekłada na naszą konkurencyjność, czyli zyski — tłumaczy Jacek Siwiński. Dodaje, że strategia przekłada się na zaangażowanie pracowników, co też sprawia, że są bardziej wydajni, bo widzą, że mogą zrobić coś interesującego, mają wyzwanie. W dodatku dzięki niej firmie łatwiej pozyskiwać nowe kadry, a także klientów.

Zrównoważone państwo

Zrównoważony rozwój to wyzwanie już nie tylko dla przedsiębiorstw i branż. Na temat równomiernego podziału korzyści między firmy, miasta i kraje dyskutują już rządy w całej Europie. Zrównoważony rozwój znalazł się także w polskim planie ministra Mateusza Morawieckiego. Uczestnicy debaty podkreślają,że jeśli położymy na to nacisk, to Polska będzie bardziej konkurencyjnym krajem.

— Żeby system działał, potrzebujemy politycznych przywódców, którzy będą kierowali zrównoważonym rozwojem i promowali to, co robimy na rynkach zagranicznych. W Polsce widzę wzrastającą chęć współpracy rządu z biznesem. Jesteśmy zapraszani do dzielenia się wiedzą, prac nad konkretnymi rozwiązaniami — zauważa Jacek Siwiński. Na razie to Rumunia, która już realizuje program zrównoważonego rozwoju, pokazuje nam. jak współpracować skutecznie i czerpać z tego korzyści. — Uznaliśmy, że pracodawcy mają problemy, których nikt nie pomaga im rozwiązać, i nie mają parasola ochronnego. Dlatego stworzyliśmy nowe ministerstwo, które ma służyć biznesowi. Powstało we współpracy z ministerstwemedukacji, by lepiej dostosować system edukacji na każdym poziomie do potrzeb przedsiębiorców — tłumaczy Sterica Fudulea, sekretarz stanu w rumuńskim Ministerstwie ds. Otoczenia Biznesowego, Handlu i Inwestycji. W ramach strategii zrównoważonego rozwoju w Rumunii powstał narodowy program start-upów.

— Chcemy wesprzeć finansowo 10 tys. nowych podmiotów gospodarczych. Zamierzamy połączyć wydajność i innowacyjność tych młodych firm z potrzebami rynku. Stworzyliśmy także system 600 zasad dostosowanych do tej grupy podmiotów i tylko dla nich, by młodzi przedsiębiorcy nie musieli poznawać wielu ustaw i przepisów dotyczących prowadzenia działalności. Gdy w Rumunii młody przedsiębiorca popełnia błąd, to dostaje trzy miesiące na poprawę i państwo pomaga mu z programu Partnerstwa Publiczno-Prywatnego. Natomiast start-upom, którym się uda osiągnąć sukces, państwo pomaga wyjść z produktami i usługami na rynki zagraniczne. By zachęcić i rodzime, i zagraniczne firmy do inwestycji, a także pobudzić konsumpcję, w Rumunii obniżono także podatki — VAT do 19 proc., a od osób fizycznych do 16 proc. Wiele firm ma zerowy podatek. Dzięki temu stworzyliśmy program najbardziej dostosowany do potrzeb wszystkich uczestników rynku. I będziemy go rozwijali we współpracy z biznesem — opowiada Sterica Fudulea. Marianna Kudina, kierownik Katedry Ekonomii Rozwoju Innowacji Moskiewskiego Uniwersytetu Państwowego im. M.W. Łomonosowa, która naukowo analizuje różne aspekty zrównoważonego rozwoju, podkreśla, że jego podstawą jest kapitał ludzki, bo tylko on może wprowadzić innowacje, spowodować, że gospodarki będą coraz bardziej konkurencyjne, że zasoby będą właściwie chronione.

-— Dlatego podstawą jest przygotowywanie programów kształcenia we współpracy z biznesem — mówi Marianna Kudina. Uważa, że wszystkie państwa, które poważnie myślą o realizacji strategii zrównoważonego rozwoju, powinny natychmiast zacząć kształcić nową kadrę urzędników, która będzie rozumiała potrzeby biznesu, znaczenie innowacji i oszczędzania zasobów.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Materiał partnera

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu