Zryczałtowany PIT od nagrody dla przedsiębiorcy

opublikowano: 01-10-2017, 22:00

Nie każdy przychód uzyskany przez osobę prowadzącą działalność gospodarczą należy zaliczyć do dochodów z biznesu.

Wygrane w konkursach i loteriach organizowanych dla kontrahentów będących osobami fizycznymi prowadzącymi działalność gospodarczą należy zaliczyć do przychodów opodatkowanych ryczałtem określonym w ustawie o podatku dochodowym od osób fizycznych (PIT) — wynika z wyroku Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego (WSA) w Warszawie.

Stwierdził on, że nie ma dowolności przy przypisywaniu przychodów do określonego źródła, a jeżeli z jakiegoś tytułu można je zaliczyć do innych niż z działalności gospodarczej, to tak właśnie należy zrobić. Dopiero gdy to nie jest możliwe, należy je zakwalifikować do pozarolniczej działalności (sygn. akt III SA/Wa 3043/16).

Promocja z rywalizacją

Wyrok zapadł w sprawie firmy świadczącej usługi marketingowe na rzecz spółki akcyjnej — informuje Aleksandra Młoczkowska z PwC. Ta pierwsza chce organizować akcje promocyjne, w tym konkursy i loterie dla przedsiębiorców, aby zintensyfikować sprzedaż.

Zasady i warunki udziału w loterii, sposób wyłaniania zwycięzców, zakres przyznawanych nagród oraz tryb ich wydawania ma określać regulamin loterii promocyjnej. Wylosowane w niej podmioty otrzymają nagrody. Natomiast w konkursach mają wziąć udział wybrani klienci, którzy na zasadach określonych w regulaminie będą ze sobą rywalizować w celu osiągnięcia jak najlepszych wyników, a nagrody otrzymają wyłonieni laureaci. Sprawa trafiła do sądu, ponieważ spółka nie uznała interpretacji organu podatkowego, któremu zadała dwa pytania. Po pierwsze, czy wypłacając nagrody uczestnikom wspomnianych akcji prowadzących działalność gospodarczą, będzie miała pełnić rolę płatnika i odprowadzić od wygranych podatek zryczałtowany. Po drugie, czy musi sporządzić deklarację podatkową w przypadku twierdzącej odpowiedzi organu na pierwsze pytanie. Według niej będą one podlegały opodatkowaniu na zasadach określonych w art. 30 ust. 1 pkt 2 ustawy o PIT, czyli ryczałtowi należnemu m.in. od nagród z loterii i konkursów. To oznacza, że powinna potrącić od wypłacanych kwot zryczałtowany podatek według stawki 10 proc. W konsekwencji w kolejnym roku podatkowym powinna ona sporządzić deklaracje PIT-8AR o wysokości odprowadzonego podatku i wysłać je urzędom skarbowym.

Dwa inne zdania

Organ podatkowy miał inne zdanie. Uznał, że wartość wygranych dla prowadzących pozarolniczą działalność gospodarczą to przychód właśnie z tej działalności, określonej w art. 10 ust. 1 pkt 3 ustawy. Jak wyjaśniono, osoby te muszą opodatkować przychód z otrzymanej nagrody na tych samych zasadach co pozostałe dochody uzyskiwane z biznesu. Spółka nie uznała jednak tego poglądu i zaskarżyła interpretację do sądu.

Warszawski sąd nie zgodził się ze stanowiskiem organu podatkowego i uchylił interpretację zaskarżoną przez spółkę. Jak wyjaśnia Aleksandra Młoczkowska, według WSA w rozpatrywanej sprawie chodziło o przychody z tytułu wygranych w konkursach i loteriach organizowanych dla osób fizycznych prowadzących działalność gospodarczą. W ocenie sądu spółka prawidłowo przyjęła stanowisko, że przychody te będą opodatkowane zryczałtowanym podatkiem dochodowym na podstawie wskazanego przez nią art. 30 ust. 1 pkt 2 ustawy o PIT.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Iwona Jackowska

Być może zainteresuje Cię też:

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu

Tematy

Puls Biznesu

Puls Firmy / Zryczałtowany PIT od nagrody dla przedsiębiorcy