Czytasz dzięki

Żurawie Wieżowe zaciskają pasa

Anna Pronińśka
opublikowano: 20-03-2009, 00:00

To będzie słaby rok dla warszawskiej spółki. Przychody mogą spaść nawet o 30 proc.

To będzie słaby rok dla warszawskiej spółki. Przychody mogą spaść nawet o 30 proc.

Dla Żurawi Wieżowych, wynajmujących dźwigi firmom budowlanym, nadeszły trudne czasy.

— Tegoroczna sprzedaż będzie mniejsza o 20-30 proc. niż w 2008 r. Już w III i IV kwartale odczuliśmy spowolnienie w budownictwie mieszkaniowym. Będziemy zadowoleni, jeśli przychody wyniosą na koniec tego roku 30 mln zł — mówi Grzegorz Żółcik, prezes spółki.

Po czterech kwartałach 2008 r. przychody Żurawi wyniosły 39,98 mln zł i były o 64 proc. wyższe niż w 2007. Zysk netto sięgnął 11,09 mln zł (+54 proc.), a operacyjny wzrósł o 81 proc., do 14,3 mln zł.

Na razie władze spółki nie planują podania oficjalnej prognozy, a o tegorocznym zarobku szef firmy nie chce się jeszcze wypowiadać.

— W poprzednim roku Żurawie sporo skorzystały, teraz mamy spowolnienie, więc 2009 r. będzie gorszy. Mimo wszystko jestem optymistą i widzę już pierwsze symptomy powrotu normalności. Z globalnego rynku dochodzą optymistyczne sygnały. Dostrzegamy też uspokojenie cen wynajmu sprzętu i otrzymujemy więcej zapytań ofertowych — dodaje Grzegorz Żółcik.

Zarząd chce teraz skupić się na przejęciu Grohmanna, wynajmującego dźwigi m.in. na rynkach niemieckim i polskim.

— Trwają zaawansowane rozmowy z właścicielami firmy oraz z potencjalnymi inwestorami. Trudno powiedzieć, kiedy może dojść do sfinalizowania transakcji, bo zmieniły się warunki makroekonomiczne. Szanse, że dojdzie do niej w tym półroczu, oceniam na 50 proc. — przewiduje szef Żurawi.

Innych rozmów akwizycyjnych firma nie prowadzi. Pieniądze na zakupy mają pochodzić z uchwalonego w styczniu podwyższeniu kapitału zakładowego w ramach kapitału docelowego o maksymalnie 14,63 mln zł.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Anna Pronińśka

Polecane