Zurbruegg: frank nadal zbyt mocny

opublikowano: 01-10-2015, 19:30

Fritz Zurbruegg, jeden z decydentów Narodowego Banku Szwajcarii (SNB) stwierdził, że frank jest nadal przewartościowany i powtórzył ostrzeżenie banku centralnego, że w razie konieczności będzie sprzedawał walutę aby przeciwdziałać zagrożeniom dla gospodarki, donosi Bloomberg.

Gospodarka szwajcarska jest przyzwyczajona do radzenia sobie w trudnych warunkach kursowych i za każdym razem pokazywała swoją wszechstronność  - powiedział  Zurbruegg  w przemówieniu w Zurychu. 

Frank Zurbruegg, członek władz SNB
Zobacz więcej

Frank Zurbruegg, członek władz SNB Bloomberg

Jednakże, w obecnej chwili frank szwajcarski jest szczególnie przewartościowany. Aktualna polityka monetarna SNB odzwierciedla środowisko pełne wyzwań – dodał oficjel.

Od styczniowej decyzji od odejściu od utrzymywanego przez lata sztucznego maksymalnego kursu wymiany względem euro na poziomie 1,20, frank zdrożał o 10 proc. jednak w ostatnich trzech miesiącach stracił niemal 4 proc. 

To ciągle mało – ocenia Zurbruegg, który uważa, że ujemne stopy i ryzyko interwencji SNB w postaci sprzedaży franka powinny z biegiem czasu osłabiać szwajcarską walutę.

 

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Tadeusz Stasiuk

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu