ZUS kupi serwery od IBM

opublikowano: 18-12-2018, 22:00

Wielodniowe negocjacje ZUS z dostawcą zakończyły się umową o wartości 54 mln zł, czyli znacznie poniżej wcześniejszych wycen.

ZUS podpisał z IBM Polska umowę na dostawę i instalację dwóch nowych serwerów IBM klasy mainframe z rodziny z14. To ważna umowa dla amerykańskiego giganta, ponieważ ostatnio dostarczał tego typu sprzęt do zakładu w 2012 r. Po wielodniowych negocjacjach wynegocjowana wartość kontraktu to 54 mln zł brutto. Umowa zawiera prawo opcji (chodzi o ewentualne dodatkowe zakupy), którego maksymalna wartość to 16,5 mln zł. ZUS może z niego skorzystać w ciągu czterech lat. Dostawa nowych z14 ma się odbyć przed końcem roku. Umowa przewiduje roczną gwarancję.

Wdrożenie nastąpi w ramach aneksu do umowy na Utrzymanie Ciągłości Działania mainfarame, która była podpisana wcześniej w ramach rozstrzygnięcia przetargu otwartego. Warunki cenowe uzyskane przez ZUS wydają się korzystne, biorąc pod uwagę, że wcześniejsze wyceny IBM dotyczące serwerów kształtowały się na poziomie ponad 100 mln zł brutto. Przypomnijmy, że przed dwoma laty IBM wygrał w ZUS przetarg na modernizację platformy mainframe, z ofertą wartą 155,5 mln zł (zakres usług wówczas był większy). Zakład zdecydował się wówczas jednak unieważnić przetarg, jako podwód podając brak konkurencyjności w postępowaniu.

ZUS zapowiedział wcześniej, że jest gotów rozstać się z technologią mainfarme, która od lat stanowi sprzętowy szkielet jego systemu informatycznego. W ubiegłym tygodniu ogłosił postępowanie na KSI2, które ma być pierwszym krokiem w tym kierunku. Dlaczego więc zdecydował się na zakup nowych platform? Decyzja wynika z konieczności zabezpieczenia możliwości wzrostu mocy obliczeniowej do czasu ukończenia projektu KSI2. Drugi powód to po prostu konieczność wymiany sprzętu, który w styczniu będzie miał 7 lat. Projekt KSI 2 będzie długotrwały i jeśli zakończy się np. za 5 lat, wówczas sprzęt byłby już nastoletni.

ZUS w ostatnim czasie ogranicza koszty w zakresie usług związanych z mainframe.We wrześniu wybrał ofertę IBM o wartości 27,6 mln zł jako najkorzystniejszą w przetargu otwartym dotyczącym administrowania środowiskiem systemowym. Wcześniejsza trzyletnia umowa w tym zakresie podpisana w grudniu 2014 roku z IBM Polska, opiewała na ponad 44 mln zł brutto. Pod koniec ubiegłego roku ZUS podpisał z IBM dwuletni kontrakt na udzielenie uprawnień licencyjnych na oprogramowanie systemowe środowiska mainframe oraz świadczenie usług wsparcia. Wartość zlecenia wyniosła 60,99 mln zł netto. Poprzednia umowa z IBM na oprogramowanie systemowe środowiska mainframe była trzyletnia, a jej wartość wynosiła 230 mln zł brutto. © Ⓟ

bc64433c-8c2e-11e9-bc42-526af7764f64
Puls Innowacji
Najważniejsze informacje o rozwoju i finansowaniu nowych technologii. Ciekawostki ze świata gigantów, start-upów i funduszy VC
ZAPISZ MNIE
Puls Innowacji
autor: Anna Bełcik
Wysyłany raz w tygodniu
Anna Bełcik
Najważniejsze informacje o rozwoju i finansowaniu nowych technologii. Ciekawostki ze świata gigantów, start-upów i funduszy VC
ZAPISZ MNIE

Administratorem Pani/a danych osobowych będzie Bonnier Business (Polska) Sp. z o. o. (dalej: my). Adres: ul. Kijowska 1, 03-738 Warszawa.

Kliknij w link w wiadomości, aby potwierdzić subskrypcję newslettera.
Jeżeli nie otrzymasz wiadomości w ciągu kilku minut, prosimy o sprawdzenie folderu SPAM.
© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Grzegorz Suteniec

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu

Tematy

ZUS