ZUS ogłosił przetarg na rozwój KSI

opublikowano: 07-01-2018, 22:00

Wart ponad 280 mln zł netto przetarg na wybór wykonawców do umowy ramowej na modyfikację i rozbudowę KSI ogłosił ZUS.

Przed Krajową Izbą Odwoławczą (KIO) trwa rozprawa w sprawie wyboru najkorzystniejszej oferty w przetargu na utrzymanie kompleksowego systemu informatycznego (KSI) ZUS, w której ścierają się Asseco i Comarch. Tymczasem ZUS ogłosił kolejny duży przetarg, w którym zapewne będą konkurowały największe firmy informatyczne. Ogłoszone właśnie postępowanie dotyczy wyboru wykonawców do czteroletniej umowy ramowej na rozwój największego krajowego systemu. ZUS chce wybrać trzech wykonawców.

Krzysztof Dyki
Marek Wiśniewski

Szacunkowa wartość zamówienia wynosi 282 mln zł netto. O kontrakt mogą się ubiegać firmy, które mają kapitał lub zdolność kredytową w wysokości minimum 30 mln zł. W ostatnich trzech latach mieli średnie przychody w wysokości minimum 100 mln zł, w tym w każdym roku nie mniejsze niż 80 mln zł. Średni wskaźnik płynności bieżącej za ostatnie trzy lata musi być większy lub równy 1,3.

Wadium wynosi 2,9 mln zł. O ile warunki finansowe udziału zapewne spełnia sporo firm, to przedstawiciele branży zastanawiają się, czy w praktyce możliwy jest wybór trzech wykonawców, którzy będą realnie konkurować ze sobą. Termin składania ofert został ustalony na 5 marca. Jedynym kryterium wyboru ofert jest cena. Trudno przewidziećtermin wyboru wykonawcy i podpisania umowy. Jeśli nie będzie dużej liczby odwołań, byłoby to możliwe zapewne przed wakacjami, jednak bardziej realistycznym terminem wydaje się koniec roku.

Ostatnia umowa ramowa na rozwój KSI zakończyła się w listopadzie 2017 r. Była podpisana w 2013 r. z trzema wykonawcami: Asseco Poland, konsorcjum Hewlett-Packard Polska i Kamsoft oraz Capgemini Polska. Mimo iż umowa była podpisana z trzema wykonawcami i każdy mógł ofertować w zleceniach wykonawczych, według informacji podawanych wcześniej przez ZUS około 80 proc. zleceń rozwojowych trafiło do Asseco. W kilku ostatnich postępowaniach wykonawczych jedynie Asseco w ogóle składało oferty.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Grzegorz Suteniec

Polecane