ZUS przesłał 1,66 mln zł do OFE

Katarzyna Ostrowska
opublikowano: 31-05-1999, 00:00

ZUS przesłał 1,66 mln zł do OFE

ZUS przesłał do funduszy emerytalnych 1,66 mln zł, czyli dopiero 1,4 proc. ze 156,5 mln, które powinien przesłać do końca maja. Tylko w piątek posłał do OFE 263 tys. zł. Ireneusz Fąfara, wiceprezes ZUS, nie wie, czy należne sumy wpłyną do funduszy w terminie.

ZUS zaczął już płacić odsetki karne za niedotrzymanie terminu. Naliczono je m. in. funduszom Commercial Union BPH CU WBK oraz Nationale-Nederlanden.

Niskie kwoty przekazane z tytułu składki przez ZUS zmuszają fundusze do naruszania zasad lokowania aktywów. Fundusze nie mogą lokować w bankach więcej niż 20 proc. wartości aktywów. Jednak w obecnej sytuacji niemożliwe jest lokowanie w inne instrumenty finansowe. Dlatego właśnie OFE umieszczają środki uczestników na lokatach terminowych o wyższym oprocentowaniu w banku pełniącym funkcję depozytariusza.

Według Michała Szczurka z zarządu PTE NN, trzeba ostrożnie oceniać obecną wartość jednostek rozrachunkowych. OFE NN zarządza teraz 150 tys. zł z 40 mln zł, które powinny wpłynąć na konto do końca maja. KO

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Katarzyna Ostrowska

Być może zainteresuje Cię też:

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu

Puls Biznesu

Puls Inwestora / ZUS przesłał 1,66 mln zł do OFE