ZUS przyjmuje dane od OFE

Katarzyna Ostrowska
opublikowano: 23-04-1999, 00:00

ZUS przyjmuje dane od OFE

Wszystkie towarzystwa emerytalne przetransmitowały już do ZUS-u informacje o członkach funduszy emerytalnych. Zakład odrzuca dane, które zawierają błędy techniczne. W przyszłym tygodniu poznamy liczby zweryfikowane przez ZUS.

Od poniedziałku fundusze emerytalne przekazują ZUS elektroniczne dane o swoich klientach. Odrzucane są te, które zawierają błędy techniczne, np. braki w adresie, błędy w PESEL-u czy brak drugiego imienia. Niektóre PTE mają problemy związane z niestandardowym kodowaniem polskich znaków przez ZUS i ich dane są również odrzucane. Z powodu błędów technicznych ZUS odrzuca do 0,5 proc. umów.

53 dni akwizycji

Liczba klientów funduszy emerytalnych przyrasta bardzo szybko — po 53 dniach akwizycji jest ich około 2 mln. W czołówce funduszy znajdują się od początku trzy OFE: Commercial Union PTE BPH CU WBK, Nationale-Nederlanden oraz PZU Złota Jesień. Liczba klientów funduszu CU sięga 650 tys., przy 30 tys. akwizytorów. Zygmunt Kostkiewicz, prezes funduszu, stwierdził, że najefektywniejsi są agenci ubezpieczeniowi CU. Na 10 tys. tych agentów przypada 80 proc. sprzedaży. Do ZUS trafiło już około 600 tys. danych o klientach tego PTE.

Fundusz Nationale-Nederlanden ma już 451 270 klientów (przy 36 tys. akwizytorów). W ZUS znalazły się dane o 400 439 uczestnikach funduszu NN.

Natomiast Złota Jesień ma około 440 tys. klientów, zdobytych przez blisko 95 tys. zatrudnionych akwizytorów. Do ZUS trafiły dane o ponad 354 tys. klientów tego funduszu. ZUS odrzucił tylko 1224 umowy (0,3 proc.) zawarte z klientami Złotej Jesieni.

Błąd akwizytora

OFE Skarbiec-Emerytura ma około 82 tys. klientów, przy ponad 9,1 tys. zarejestrowanych akwizytorów. Przedstawiciele funduszu twierdzą, że podawana przez nich liczba klientów pokrywa się z liczbą zweryfikowaną przez ZUS. Po pierwszym dniu przesyłania danych do ZUS, tylko jedna umowa zawierała błąd, popełniony przez akwizytora.

OFE Norwich Union ma już 85 tys. podpisanych umów, przy 6 tys. zarejestrowanych akwizytorów. Dane, które zostały przesłane do ZUS obejmują blisko 40 tys. klientów. Około 300 umów zawierało błędy.

Zurich Solidarni OFE ma już 100 tys. klientów (14 tys. zarejestrowanych akwizytorów). OFE Dom ma natomiast około 93 tys. klientów.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Katarzyna Ostrowska

Być może zainteresuje Cię też:

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu

Puls Biznesu

Puls Inwestora / ZUS przyjmuje dane od OFE