ZUS rozsyła informacje o e-kontach składkowych

opublikowano: 09-10-2017, 22:00

Resort finansów apeluje do przedsiębiorców, aby sprawdzili, czy zakład emerytalny ma ich aktualne dane adresowe.

Jeszcze tylko do końca tego roku płatnicy składek na ubezpieczenia społeczne będą korzystali z dotychczasowych rachunków przeznaczonych na wpłaty dla Zakładu Ubezpieczeń Społecznych (ZUS). Potem zostaną one zamknięte, a przedsiębiorcy będą przelewać należności na indywidualne konta. Od 1 stycznia 2018 r. mają być tam wpłacane wszystkie składki, bez względu na okres, którego będą one dotyczyć. Ponadto przedsiębiorca będzie wypełniać jeden przelew zamiast kilku, bo wpłata obejmie wszystkie rodzaje płatności — na ubezpieczenia społeczne (emerytalne, rentowe, chorobowe, wypadkowe) i zdrowotne oraz na fundusze: pracy, gwarantowanych świadczeń pracowniczych i emerytur pomostowych.

W komunikacie Ministerstwa Finansów (MF) na ten temat podkreślono, że zmiana oznacza dla płatników też niższe koszty i większą szansę na uniknięcie popełnienia błędów, bo nie będą oni już wpisywać, jak obecnie, danych identyfikacyjnych, m.in. NIP, numeru REGON czy PESEL. Nie trzeba też będzie podawać rodzaju przekazywanych składek ani okresu, za który zostaną one odprowadzone. ZUS każdą wpłatę podzieli proporcjonalnie na wszystkie ubezpieczenia i fundusze. Zrobi to na podstawie składek za ostatni miesiąc podanych w deklaracji rozliczeniowej albo wpisanych przez zakład, jeśli przedsiębiorca jest zwolniony z jej składania. Wpłaty będą automatycznie powiązane z rachunkiem i od razu księgowane na koncie. Według wyjaśnień MF, długi składkowe mają być pokrywane z najstarszej należności.

Zadłużony płatnik nie będzie mógł w 2018 r. opłacić tylko bieżących składek na ubezpieczenia społeczne, aby korzystać ze świadczeń chorobowych. Jego wpłata pokryje najpierw zaległości z odsetkami, a dopiero potem bieżące należności. Jeśli przedsiębiorca nie będzie mógł spłacić całego zadłużenia, ma opcję skorzystania z układu ratalnego. Według wyjaśnień ZUS, płatnik będzie dokonywał spłat na swój numer rachunku składkowego. Jednym przelewem opłaci składkę bieżącą i ratę, a zakład rozliczy wpłatę chronologicznie, według terminu tych płatności. Każdy, kto chce sprawdzić, czy nie ma zaległości, może złożyć wniosek o ustalenie jego salda. Takie dane znajdzie też na swoim koncie na Platformie Usług Elektronicznych ZUS. Należności objęte postępowaniem egzekucyjnym mają być spłacane zgodnie z obecnie stosowaną praktyką — na konto wskazane przez ZUS, podawane np. w tytułach wykonawczych. Przedsiębiorcy otrzymają informacje o przyznanych im numerach rachunków składkowych w listach poleconych. ZUS zaczął je wysyłać w tym miesiącu.

Płatnicy, którzy nie doczekają się ich do końca grudnia, powinni skontaktować się z ubezpieczycielem. Resort podkreśla, że nie znająckonta, w 2018 r. nie będzie możliwości opłacenia składek. Przedsiębiorcy powinni sprawdzić, czy zakład posiada ich aktualne dane adresowe, bo pisma z danymi o rachunkach składkowych są kierowane albo do siedzib płatnika, albo na adres do korespondencji. Przedsiębiorcy, którzy zechcą opłacić składki za ostatni miesiąc tego roku do 31 grudnia, czyli przed terminem ich płatności, muszą to zrobić na obecnych zasadach — przelewając pieniądze odrębnie na każde ubezpieczenie albo fundusz. Jedna wspólna grudniowa wpłata na nowe konto będzie możliwa w styczniu 2018 r.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Iwona Jackowska

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu