ZUS wylosuje fundusz

Katarzyna Ostrowska
opublikowano: 07-07-1999, 00:00

ZUS wylosuje fundusz

PROCEDURY: Adam Kapica, wiceprezes ZUS, uważa, że procedury losowania zależą m.in. od skomputeryzowania zakładu i od dobrej identyfikacji osób do trzydziestki. fot. GK

Osoby do 30 roku życia, które do końca września nie wybiorą funduszu emerytalnego, trafią do niego poprzez losowanie. Pierwsze losowania ZUS przeprowadzi już w październiku. W tym czasie składki ubezpieczonych będą leżeć na nie oprocentowanym koncie w NBP.

Fundusze mają już 4,5 mln klientów, których zgłoszenia zostały potwierdzone przez ZUS. Ponad 55 proc. uczestników OFE to właśnie ubezpieczeni do 30 roku życia. Szacuje się, że osób w tym właśnie przedziale wiekowym, które powinny wybrać OFE do 30 września, jest około 3 mln.

Wylosuje ZUS

ZUS przy współpracy z UNFE pomoże osobom do 30. roku życia w podjęciu decyzji o wyborze funduszu emerytalnego. Losowanie do funduszy rozpocznie się już w październiku. Oznacza to, że przez pewien czas pieniądze ubezpieczonych będą zdeponowane na odrębnym nie oprocentowanym rachunku ZUS w NBP. Ten czas wydłuży się dodatkowo w związku z procedurą podpisywania umów i oczekiwaniem, aż nominalna wartość składki wróci do funduszu. W ten sposób młodzi klienci OFE mogą stracić nawet cały rok, w czasie którego ich pieniądze nie będą inwestowane.

Nie ma rozporządzenia

Brakuje jeszcze rozporządzenia ministra pracy i polityki socjalnej, które określi zasady losowania do funduszu. Ten obowiązek nakłada na ministra ustawa o systemie ubezpieczeń społecznych z 13 października 1998 roku. Mariusz Kubzdyl z Ministerstwa Pracy i Polityki Socjalnej poinformował, że obecnie istnieje projekt roboczy tego rozporządzenia. Wejdzie ono w życie prawdopodobnie we wrześniu. Ciekawostką jest fakt, że ustawa o ubezpieczeniach społecznych preferuje duże fundusze. Liczba klientów funduszy, zdobytych dzięki losowaniu, będzie proporcjonalna do liczby już pozyskanych przez nie członków.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Katarzyna Ostrowska

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu

Puls Biznesu

Gospodarka / ZUS wylosuje fundusz