ZUS zajrzy do Facebooka

Dorota Nadolna-Jasińska, radca prawny, GP Togatus
opublikowano: 26-06-2018, 22:00

Jest piękna, słoneczna pogoda, pracownikowi marzy się spontaniczny urlop, a pracodawca nie chce udzielić zgody na odpoczynek od pracy…

Jest piękna, słoneczna pogoda, pracownikowi marzy się spontaniczny urlop, a pracodawca nie chce udzielić zgody na odpoczynek od pracy…

Powszechnie wiadomo, że w takiej sytuacji większość pracowników udaje się do lekarza, aby otrzymać zwolnienie i wybrać się na wakacje. Do czasu wejścia w życie unijnego rozporządzenia dotyczącego ochrony danych osobowych (RODO) pracownicy Zakładu Ubezpieczeń Społecznych (ZUS) mogli przeglądać profile społecznościowe ubezpieczonych pozostających na zwolnieniach lekarskich. Nowe przepisy już obowiązują i rodzi się pytanie, czy zakład nadal może korzystać z takiego sposobu zbierania wiadomości.

Niedawno w mediach pojawiła się interpretacja mówiąca o tym, że ZUS po wejściu w życie RODO straci możliwość takiego działania. W mojej ocenie interpretacja ta nie była trafna. Zakład ma liczne narzędzia uprawniające go do weryfikowania, czy ubezpieczony przebywający na zwolnieniu lekarskim wykorzystuje ten czas zgodnie z jego celem. Do katalogu tych uprawnień należy np. możliwość wykonania kontroli w domu ubezpieczonego. Według mnie, tym bardziej nie ma przeszkód w dokonywaniu weryfikacji sposobu wykorzystania zwolnienia lekarskiego na podstawie informacji zamieszczanych przez samego ubezpieczonego w internecie. Zwłaszcza że to sam ubezpieczony decyduje, jakie informacje na swój temat zamieszcza.

Zgodnie z art. 9 ust. 2 lit. e RODO nie jest zabronione przetwarzanie danych osobowych szczególnych, jeżeli są one w sposób oczywisty upublicznione przez osobę, której te dane dotyczą. Niedawno, 17 kwietnia 2018 r., Sąd Najwyższy w sprawie o sygn. akt IV KK 296/17 wskazał, że internet jest przestrzenią publiczną. Nie ma zatem żadnych przeszkód, żeby pracownicy ZUS-u wykorzystywali w swojej pracy powszechnie dostępne informacje. Istnieje jednak pewne ograniczenie, które wprowadza unijne rozporządzenie. Art.6 ust. 1 lit. e stanowi, że przetwarzanie danych osobowych jest zgodne z prawem wyłącznie w takim zakresie, w jakim jest ono niezbędne do wykonania zadania realizowanego w interesie publicznym lub w ramach sprawowania władzy publicznej powierzonej administratorowi. Uprawnienie ZUS-u wynika bezpośrednio z art. 68 ust. 1 ustawy z 25 czerwca 1999 r. o świadczeniach pieniężnych z ubezpieczenia społecznego w razie choroby i macierzyństwa, który pozwala zakładowi kontrolować ubezpieczonych co do prawidłowości wykorzystywania zwolnień od pracy zgodnie z ich celem. W związku z tym należy uznać, że ZUS jest uprawniony do przeglądania Facebooka dla weryfikacji, czy ubezpieczony wykorzystuje absencję chorobową zgodnie z jej celem.

Warto jednak zwrócić uwagę również na sposób zbierania tych danych, jak i na sposób prowadzenia całego postępowania. ZUS musi wykazać wiele okoliczności, żeby móc zakwestionować sposób wykorzystania zwolnienia lekarskiego.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Dorota Nadolna-Jasińska, radca prawny, GP Togatus

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu

Tematy

ZUS