ZUS żegna się z ośrodkami ZETO

opublikowano: 15-01-2020, 22:00

Zakład do 2023 r. chce przenieść przetwarzanie wszystkich świadczeń do centrali i rozstanie się z częścią usługodawców.

Część danych ZUS dotyczących świadczeń znajduje się dziś w zewnętrznych ośrodkach przetwarzania, tzw. ośrodkach ZETO, których obecnie jest dziewięć. ZETO to skrót od Zakładu Elektronicznej Techniki Obliczeniowej — tak nazywały się tworzone w latach 60. i 70. ubiegłego wieku jedne z pierwszych przedsiębiorstw informatycznych w Polsce. Ich głównym zadaniem było wykonywanie prac obliczeniowych, projektowanie i wdrażanie systemów przetwarzania informacji.

Wszystko w centrali:
Wszystko w centrali:
Zgodnie z zapowiedziami Włodzimierza Owczarczyka, szefa IT ZUS, w ciągu trzech lat przetwarzanie wszystkich świadczeń znajdzie się w centrali.
Fot. WM

Po 1990 r. wszystkie zostały sprywatyzowane. ZUS od pewnego czasu przenosi przetwarzanie do siebie i połowa baz danych z oddziałów już znajduje się w centrali. Na tym nie koniec.

— Wypowiedzieliśmy niedawno umowy na obsługę pięciu oddziałów i planujemy zrezygnować z usług kolejnych ośrodków. Obecnie przetwarzanie u zewnętrznych partnerów kosztuje nas około 60 mln zł rocznie. Po zeszłorocznej rozbudowie komputerów mainframe i macierzy dyskowych nie ma przeszkód, aby przetwarzanie przenieść do ZUS i ograniczyć koszty — mówi Włodzimierz Owczarczyk, członek zarządu ZUS nadzorujący pion operacji i eksploatacji systemów.

Kolejna kwestia to przeniesienie świadczeń z systemów zewnętrznych EMIR-SEKS i Rentier- Manager, czyli systemów do obsługi wypłat tzw. starego portfela, tj. sprzed reformy z 1999 r., rozwijanych przez ZETO Katowice i Asseco Data Systems (dawniej ZETO Bydgoszcz).

— Przyspieszyliśmy przenoszenie świadczeń i migrujemy ich ok. 70 tys. miesięcznie. Chciałbym, żeby do 2023 r. obsługa wszystkich świadczeń znalazła się w ZUS — deklaruje wiceprezes.

Ostatnia czteroletnia umowa na modyfikację systemu emerytalno-rentowego Rentier- Manager kosztowała ZUS blisko 42 mln zł brutto, a w przypadku systemu EMIR-SEKS blisko 45,2 mln zł brutto.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Grzegorz Suteniec

Polecane