Związki i zarząd Zelmer SA w sporze płacowym

Polska Agencja Prasowa SA
opublikowano: 10-03-2006, 21:31

Związki zawodowe z Zelmera nie zgodziły się z propozycją podwyżek płac, wysuniętą przez zarząd spółki i weszły w spór zbiorowy - poinformowali w piątek związkowcy. Zarząd Zelmera ma zamiar prowadzić dalsze rozmowy ze związkowcami w środę, 15 marca.

Związki zawodowe z Zelmera nie zgodziły się z propozycją podwyżek płac, wysuniętą przez zarząd spółki i weszły w spór zbiorowy - poinformowali w piątek związkowcy. Zarząd Zelmera ma zamiar prowadzić dalsze rozmowy ze związkowcami w środę, 15 marca.

    Od 28 lutego trwa w giełdowym Zelmerze SA spór związków zawodowych z zarządem firmy. Dotyczy on podwyżek płac; 7 marca zarząd firmy przedstawił związkom zawodowym ostateczne propozycje podwyżek.

    Według pisma zarządu spółki, przesłanego PAP, propozycje te obejmują m.in. 2,5-proc. wzrost wynagrodzeń od 1 maja br. w formie indywidualnych podwyżek płac.

    Związkowcy, w piśmie przekazanym PAP, poinformowali zaś, że nie zgadzają się na propozycje zarządu i zaproponowali własne - od 1 maja wzrost wynagrodzenia w formie kwotowej o 125 zł brutto miesięcznie dla każdego pracownika zatrudnionego Zelmer SA. Propozycja związkowców oznaczałaby wzrost wynagrodzeń o ok. 5 proc.

    "Kolejna tura rozmów odbyła się dzisiaj (w piątek - PAP). Stanowiska zarządu i związkowców są nadal rozbieżne - zarząd pozostał przy swoich propozycjach, rozumianych jako ostateczne, ponieważ są to jedyne propozycje możliwe w tym roku do zrealizowania przy osiągnięciu zaplanowanych przychodów i zysków spółki" - powiedział w piątek PAP szef biura zarządu Zelmer SA, Maciej Olszak.

    "Proponowana przez zarząd w tym roku dywidenda w wysokości 2,10 zł na akcję jest bardzo ściśle związana z finansami pracowniczymi, ponieważ 99 proc. pracowników otrzymało darmowe akcje i de facto ok. 5 mln zł z dywidendy byłoby wśród nich rozdysponowane" - wyjaśnił Olszak.

    "Związkowcy pozostali przy swoim stanowisku. Strony ustaliły, że spotkają się w środę, aby nadal prowadzić rokowania" - dodał szef biura zarządu Zelmer SA.

    Zelmer jest największym w Polsce producentem odkurzaczy i innego drobnego sprzętu AGD, w tym sokowirówek, maszynek do mięsa, krajalnic i czajników bezprzewodowych.

    Głównym akcjonariusza Zelmera jest PEF V Zelmer Holdings S.a.r.l., podmiot zależny od Enterprise Investors, który posiada 48,06 proc. akcji spółki. Skarb Państwa posiada 9,66 proc., Commercial Union OFE BPH CU WBK ma 11,29 proc., OFE PZU Złota Jesień 8,58 proc., a ING NN OFE 5,2 proc. W rękach pracowników Zelmera jest 5,34 proc. akcji.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Polska Agencja Prasowa SA

Polecane