Związki zawodowe chcą odwołania prezesa PHF

opublikowano: 16-01-2007, 16:31

Związki zawodowe Polskiego Holdingu Farmaceutycznego chcą odwołania prezesa PHF Jerzego Milewskiego.

Związki zawodowe Polskiego Holdingu Farmaceutycznego SA (PHF) chcą odwołania prezesa PHF Jerzego Milewskiego. Zarzucają mu m.in. brak polityki korporacyjnej oraz pozorne działania w zarządzaniu spółką. Pismo w tej sprawie związki skierowały do Ministra Skarbu Państwa Wojciecha Jasińskiego.

Z informacji uzyskanych we wtorek przez PAP w resorcie skarbu wynika, że MSP popiera działania zarządu PHF oraz widzi konieczność realizacji planu konsolidacji holdingu, przedstawionego przez obecny zarząd.

W piśmie do ministra skarbu, przekazanym we wtorek PAP, związkowcy podkreślają, że przyczyną ich żądania (odwołania prezesa Milewskiego) jest brak pomocy holdingu przy rejestracji i wprowadzaniu na listę leków refundowanych nowych preparatów produkowanych przez spółki.

Związkowcy twierdzą też, że przygotowany przez szefa PHF projekt restrukturyzacji "nie spełniał kryteriów merytorycznej zasadności i racjonalności", dlatego został odrzucony przez radę nadzorczą, głosami przedstawiciela MSP.

Jak powiedział PAP Jerzy Milewski, przedmiotem obrad rady nadzorczej nie był program restrukturyzacji spółki. "Taki program dopiero będzie opracowywany. Nie było także wniosku o przyjęcie jakiegokolwiek planu działania holdingu. RN miała natomiast wyrazić opinię na temat najbliższych kroków prowadzących do opracowania strategii i ten zapis nie został przyjęty" - twierdzi Milewski.

Milewski uważa też, że "nietrafiony" jest zarzut związkowców dotyczący braku wsparcia holdingu w procesie restrukturyzacji i wprowadzania na listę leków refundowanych nowych preparatów produkowanych przez spółki. "To właśnie dzięki wsparciu PHF udało się uzyskać pozytywne decyzje co do większości spraw wnioskowanych przez Polfy, wchodzące w skład Holdingu" - podkreślił.

Jego zdaniem przedstawione przez organizacje związkowe zarzuty są nie tylko "nieprawdziwe, ale przewrotne". "Po kilku latach marazmu i braku jakichkolwiek postępów restrukturyzacyjnych to właśnie obecny zarząd PHF podjął w ostatnich miesiącach zdecydowane kroki, by tę sytuację zmienić" - uważa Milewski.

Podkreślił, że zarząd w obecnym składzie działa od 12 grudnia, on sam jest prezesem PHF od trzech miesięcy.

"Poczyniono przygotowania formalno - prawne do zmian w statutach spółek, opracowano drogę dojścia do celu, jakim jest wprowadzenie spółki na giełdę oraz opracowano koncepcję zmian w ładzie korporacyjnym" - podkreślił.

Związkowcy zapowiadają, że jeśli do 8 lutego prezes Milewski nie zostanie odwołany, zorganizują pikietę przed siedzibą resortu skarbu - w obronie praw i interesów pracowniczych.

Rzecznik prasowy MSP Paweł Kozyra, komentując zarzuty związkowców, powiedział PAP, że obecnie MSP rozważa możliwość zatwierdzenia planu działań spółki.

Zaproponowana przez zarząd PHF strategia składa się z trzech etapów. Pierwszy etap to stworzenie warunków do przygotowania konsolidacji dla całej grupy (podjęcia niezwłocznych działań w kierunku zmian w ładzie korporacyjnym).

Drugi etap to m.in. przygotowanie do działania nowego podmiotu na bazie PHF S.A. i spółek zależnych. Trzecim etapem - po uzyskaniu zgody MSP - będzie przygotowanie strategii do wdrożenia.

Jak poinformowało biuro prasowe MSP, "ostatecznym celem ma być zwiększenie wartości firmy poprzez poprawę jej pozycji rynkowej tak, aby w dalszym etapie, dwóch-trzech lat, wprowadzić ją na giełdę, zachowując kontrolę Skarbu Państwa przez co najmniej kilka kolejnych lat, jako narodowego producenta leków o znaczeniu strategicznym".

Resort skarbu zastrzega jednak, że ta nowa koncepcja rozwoju holdingu musi być zatwierdzona przez rząd.

Poprzednia strategia do 2008 r. została przyjęta przez rząd w październiku 2002 r. Określa podstawowe cele realizowane przez rząd w sektorze farmaceutycznym. Jednym z jej celów jest dostosowanie przemysłu do wymagań Unii Europejskiej, realizacja programu restrukturyzacji i prywatyzacji sektora farmaceutycznego, zwiększenie jego konkurencyjności, unowocześnienie i zwiększenie potencjału eksportowego.

PHF powstał w lipcu 2004 r. z włączenia doń trzech spółek: Warszawskich Zakładów Farmaceutycznych "Polfa" SA, Pabianickich Zakładów Farmaceutycznych "Polfa" SA i Tarchomińskich Zakładów Farmaceutycznych "Polfa" SA. Holding miał docelowo przejąć od spółek-córek m.in. planowanie strategiczne, zarządzanie finansami i sprzedaż leków.

Z informacji MSP wynika, że po ok. dwóch latach od powstania, PHF nie zaczął funkcjonować w swojej docelowej strukturze, co prowadziło do braku realizacji założeń strategii rządowej. Dlatego resort skarbu w 2005 r. przekształcił holding w koncern.
(DI, PAP)

 

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Być może zainteresuje Cię też:

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu