Związki ze spółek grupy PKN Orlen zapowiadają protest

PAP
opublikowano: 29-10-2014, 18:49

Związkowcy PKN Orlen oraz podmiotów zależnych, włocławskiego Anwilu i Inowrocławskich Kopalń Soli „Solino”, zarzucają władzom spółek brak dialogu w sprawie ich funkcjonowania i w kwestiach pracowniczych. Zapowiadają pikietę pod kancelarią premier Ewy Kopacz.

Pikieta planowana jest na 5 listopada. Związkowcy chcą zwrócić uwagę na planowaną od nowego roku, a ich zdaniem niekorzystną, zmianę systemu zmianowego w PKN Orlen i Anwilu z obecnego pięciobrygadowego na czterobrygadowy oraz na wypowiedzenie pakietu gwarancji socjalnych w Inowrocławskich Kopalniach Soli „Solino”, gdzie trwa protest głodowy grupy pracowników.

„Zmiana systemu czasu pracy dotyczy nie tylko PKN Orlen, ale też spółek grupy kapitałowej, w tym Anwilu. Ta zmiana polega na tym, że na miejsce odchodzących na emeryturę nie będą przyjmowani nowi pracownicy. To oznacza, że w PKN Orlen i spółkach grupy kapitałowej, pracować będzie 20 proc. mniej pracowników” – powiedział PAP Bogusław Pietrzak, szef związku zawodowego pracowników ruchu ciągłego w płockim koncernie.

Według niego, w obecnym pięciobrygadowym systemie pracy w PKN Orlen i spółkach pracuje obecnie ponad 3 tys. 100 osób, a efektem planowanej zmiany byłoby zmniejszenie liczby zatrudnionych o ok. 600 osób i przejście na system czterobrygadowy.

„Mówi się o tym, żeby Polacy nie wyjeżdżali zagranicę, żeby szykować nowe miejsca pracy, a tu robi się odwrotnie. Chodzi też o bezpieczeństwo zakładu. Zostaniemy w okrojonym składzie i to doprowadzi do tego, że bezpieczeństwo PKN Orlen będzie zagrożone” – ocenił Pietrzak. Przyznał, że z informacji, które posiadają związki, nowy czterobrygadowy system pracy miałby wejść w życie od 1 stycznia 2015 r.

Jerzy Gawęda z „Solidarności” IKS „Solino” powiedział PAP, że powodem rozpoczęcia tam protestu głodowego było wypowiedzenie przez PKN Orlen pakietu gwarancji socjalnych z 1996 r., w tym w części inwestycyjnej, przewidującej doprowadzenie budowanych tam podziemnych magazynów na ropę naftową i paliwa do pełnej zdolności operacyjnej.

„Pakiet ten był podstawowym dokumentem, na bazie którego prywatyzowano +Solino+ pod kątem budowania podziemnych magazynów ropy i paliw, w których złożono strategiczne rezerwy państwa” – przypomniał Gawęda. Według niego, podziemne magazyny, tworzone w wyeksploatowanych kawernach solnych, nie spełniają parametrów, które gwarantowałoby strategiczne dla kraju bezpieczeństwo energetyczne.

„Podstawowy problem, to określenie, jaka jest rola +Solino+ w gospodarce magazynowej, czy spółka ta będzie tworzyła podziemne magazyny na ropę i paliwa, choć nie tylko, bo być może także na gaz. Obecnie magazyny nie spełniają roli, do której zostały przeznaczone. Tą sprawą powinien zająć się rząd” - dodał Gawęda. Inowrocławskich kopalniach Soli „Solino” protest głodowy o charakterze rotacyjnym prowadzi od 20 października 9 do 11 pracowników.

Odpowiadając na pytania PAP dotyczące systemu zmianowego w PKN Orlen biuro prasowe spółki, podkreśliło, że „w trosce o długoterminowy rozwój PKN Orlen” prowadzi szereg inicjatyw mających na celu usprawnienie działań operacyjnych, także w obszarze produkcji polegających m.in. na optymalizacji kosztów pracy. Jak przyznał płocki koncern, prowadzone są analizy, dotyczące możliwości zmian organizacji pracy z systemu pięciobrygadowego na czterobrygadowy.

„Przesłankami do takich analiz jest obserwowane pogorszenie sytuacji w branży rafineryjnej w Europie w ostatnich latach, obniżenie marż rafineryjnych, spadający popyt na paliwa oraz rosnąca presja importowa” – zaznaczyło biuro prasowe PKN Orlen. Spółka przypomniała, że „w ostatnich latach w Europie zamknięto szereg rafinerii, a wiele rafinerii istotnie ogranicza przerób”.

PKN Orlen podkreślił, że jego celem jest realizacja strategii na lata 2014-17, dalszy rozwój spółki i tworzenie pracownikom „perspektyw stabilnego zatrudnienia na przyszłe lata”. Według płockiego koncernu, „z dużym prawdopodobieństwem można stwierdzić”, że liczba osób, które w wyniku zmian odeszłyby z pracy „byłaby znacznie mniejsza niż przedstawiana przez związki”, a sam proces byłby rozłożony w czasie, skierowany w większości do osób, które posiadałyby w 2015 r. uprawnienia emerytalne i dodatkowo wsparty programem zachęt finansowych dla odejść dobrowolnych.

Odnosząc się do sytuacji w Inowrocławskich Kopalniach Soli „Solino” biuro prasowe PKN Orlen zaznaczyło, że nieobowiązujący już pakiet socjalny „nie koncentrował się na gwarancjach socjalnych dla pracowników”, a zapisane tam czasowe gwarancje zatrudnienia wygasły w 2000 r. „Również pozostałe zobowiązania pakietu, dotyczące inwestycji i aspektów technicznych zostały zrealizowane. W związku z tym pakiet jako nieaktualny i wypełniony w całości dokument został wypowiedziany. Nie ma również żadnych podstaw do kwestionowania bezpieczeństwa i sprawności Podziemnego Magazynu Ropy i Paliw” – wyjaśnił m.in. PKN Orlen.

Jak podkreślono w stanowisku przekazanym PAP, podziemny magazyn i jego infrastruktura są sprawne i spełniają wszystkie niezbędne wymagania wynikające z przepisów. PKN Orlen zapewnił jednocześnie, że realizowany w „Solino” program inwestycyjny gwarantuje bezpieczeństwo zarówno w zakresie wywiązywania się płockiego koncernu z obowiązków wobec państwa, jak również stabilną sytuację ekonomiczną spółki.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: PAP

Polecane