Związkowcy PERN gotowi do strajku w obronie rurociągów

(Paweł Kubisiak)
opublikowano: 27-09-2006, 20:50

Związkowcy w PERN "Przyjaźń" gotowi są przeprowadzić strajk w październiku - poinformował PAP w środę szef MKP Zenon Kijuć.

Międzyzwiązkowy Komitet Protestacyjny (MKP) w PERN "Przyjaźń" gotowy jest przeprowadzić strajk w październiku - poinformował PAP w środę szef MKP Zenon Kijuć. Komitet sprzeciwia się wydzieleniu ze spółki i przekazaniu do Operatora Logistycznego Paliw Płynnych (OLPP) rurociągów produktowych, tłoczących benzynę i olej napędowy.

"Jesteśmy gotowi wstrzymać tłoczenie ropy naftowej rurociągami z Rosji w kierunku Niemiec i do gdańskiego Naftoportu oraz zatrzymać pracę rurociągów produktowych, najpierw na kilka lub kilkanaście godzin. Na 16 października planujemy ogłosić pogotowie strajkowe" - powiedział PAP Kijuć po środowej naradzie związkowców.

Dodał, że strajk byłby ostateczną formą protestu przeciwko dzieleniu majątku PERN i braku rozmów z załogą spółki na temat jej przyszłości.

W sprawie strajku MKP wystosuje w najbliższym czasie komunikat do pracowników PERN oraz pismo wzywające prezesa spółki Krzysztofa Gana do rozmów ze związkowcami.

MKP, który tworzą wszystkie trzy związki działające w spółce: NSZZ Pracowników PERN "Przyjaźń", NSZZ "Solidarność" PERN "Przyjaźń" oraz Związek zawodowy Pracowników Inżynieryjno Technicznych PERN "Przyjaźń", został powołany pod koniec 2002 roku. Wtedy pojawiły się pierwsze plany Ministerstwa Skarbu Państwa powołania odrębnego podmiotu będącego logistycznym operatorem tłoczenia i magazynowania na terenie kraju paliw gotowych.

W ciągu kolejnych lat powstało kilka koncepcji utworzenia takiego podmiotu, np. w połowie 2004 roku Nafta Polska nie wykluczała prywatyzacji Naftobazy poprzez warszawską giełdę - taki plan rozpatrywano po nieudanych negocjacjach w sprawie sprzedaży tej spółki holenderskiej firmie Vopak. Później rozważano koncepcję powołania operatora logistycznego w oparciu o aktywa PERN i Naftobaz z realizacją do końca 2005 roku.

Przeciwko tym planom także wtedy protestowali związkowcy PERN - argumentowali wówczas, że przekazanie rurociągów produktowych, wycenianych według nich na 1,2 mld zł, wartej o wiele mniej spółce Naftobazy, jest bezzasadne.

Na początku września Nafta Polska poinformowała, że zmieniła spółkę Naftobazy na OLPP. "Podjęte decyzje są konsekwencją realizacji rządowego programu zapewnienia bezpieczeństwa energetycznego kraju. Nafta Polska (...) porządkuje jednocześnie segment logistyczny paliw. OLPP jest strategicznym podmiotem, który będzie rozwijał infrastrukturę magazynowania paliw w Polsce" - powiedział cytowany w komunikacie prezes Nafty Polskiej Marek Drac Tatoń. W komunikacie nie podano więcej szczegółów.

Jak powiedziało wtedy PAP źródło bliskie spółek, likwidacja Naftobaz i przeniesienie siedziby nowej spółki do Płocka związane jest z włączeniem do OLPP części aktywów PERN. "Do OLPP mają zostać włączone rurociągi produktowe należące obecnie do PERN-u" - powiedział rozmówca PAP.

PERN jest jednoosobową spółką Skarbu Państwa. Tłoczy ropę naftową z Rosji (około 50 mln ton rocznie) do rafinerii polskich - PKN Orlen i Grupy Lotos oraz do rafinerii niemieckich - PCK Schwedt i Mider Spergau, a także paliwa do baz magazynowych na terenie kraju. Przesyła również surowiec tranzytem do gdańskiego Naftoportu.

Od lipca 2004 roku PERN posiada 50 proc. udziałów w Międzynarodowym Przedsiębiorstwie Rurociągowym Sarmatia, które jest polsko-ukraińską spółką, mającą zająć się rozbudową rurociągu Odessa-Brody (na Ukrainie) do Płocka - pozostałe 50 proc. akcji podmiotu posiada ukraińska Ukrtransnafta. Planuje się, iż budowa magistrali z Brodów do Płocka o długości 550 km prowadzona byłaby w latach 2007-09 i kosztowałaby około 650 mln USD.

W lipcu tego roku PERN wyraził zainteresowanie kupnem od rosyjskiego koncernu Jukos 49 proc. udziałów w Transpetrolu, operatorze przesyłu rurociągami ropy naftowej na Słowacji. Transpetrol tłoczy rocznie około 10,6 mln ton ropy naftowej z Rosji. (PAP)

 

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: (Paweł Kubisiak)

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu

Puls Biznesu

Puls Inwestora / Surowce / Związkowcy PERN gotowi do strajku w obronie rurociągów