Związkowcy z ZUS na liście KNF

opublikowano: 01-08-2017, 22:00

Na listę ostrzeżeń publicznych trafił Związek Zawodowy Pracowników ZUS. To odprysk sprawy prowadzonej od ubiegłego roku.

Tego jeszcze nie było. We wtorek na listę ostrzeżeń publicznych Komisji Nadzoru Finansowego (KNF) trafił Związek Zawodowy Pracowników Zakładu Ubezpieczeń Społecznych. Związkowcy znaleźli się na cenzurowanym, bo mieli prowadzić działalność ubezpieczeniową bez zezwolenia. Postępowanie w tej sprawie od ubiegłego roku prowadzi Prokuratura Rejonowa Warszawa-Żoliborz. Teraz przystąpiła do niego KNF.

— Prokuratura Rejonowa Warszawa Żoliborz nadzoruje dochodzenie, w ramach którego jednym z badanych wątków jest wykonywanie bez wymaganego zezwolenia czynności ubezpieczeniowych lub działalności reasekuracyjnej. Dochodzenie w tej sprawie zostało wszczęte w ubiegłym roku (21.09.2016 r.) w wyniku zawiadomienia o przestępstwie (pochodzącego od osoby prywatnej) dotyczącego innych czynów, m.in. doprowadzenia do niekorzystnego rozporządzenia mieniem Związku Zawodowego Pracowników ZUS przez osoby sprawujące funkcje zarządzające i posługiwania się podrobionymi dokumentami — wyjaśnia Łukasz Łapczyński, rzecznik warszawskiej prokuratury okręgowej. Beata Wójcik, przewodnicząca związku, sprawą jest zdziwiona.

— Już od dłuższego czasu anonimowa osoba szkaluje członków zarządu związku, ale nie postawiononam żadnych zarzutów — mówi Beata Wójcik. Wątek prowadzenia działalności ubezpieczeniowej bez zezwolenia pojawił się niedawno.

— Wątek dotyczący czynu z Ustawy o działalności ubezpieczeniowej nie był pierwotnym wątkiem dochodzenia, wskazanym w zawiadomieniach o przestępstwie. Pojawił się na późniejszym etapie w związku z wpływem do Prokuratury kolejnego zawiadomienia o przestępstwie (również od osoby prywatnej). 30 czerwca do Prokuratury wpłynęło z KNF pismo zawierające wniosek o zapoznanie się z aktami sprawy. Materiały te zostały udostępnione KNF 12 lipca — mówi Łukasz Łapczyński. Prokuratura informuje, że w toku postępowania przesłuchano „szereg osób z terenu całej Polski” i zabezpieczono dokumenty. Postępowanie prowadzone jest w sprawie, co oznacza, że nikomu nie postawiono zarzutów.

— Postępowanie jest na etapie gromadzenia materiału dowodowego. Na tym etapie nie mogę udzielić więcej informacji — mówi Łukasz Łapczyński. Beata Wójcik podkreśla, że związek zawodowy nie prowadzi żadnej działalności ubezpieczeniowej, natomiast — zgodnie ze statutem — zajmuje się „inicjowaniem i organizowaniem samopomocy członkom związku poprzez tworzenie funduszy, pomocy materialnej w przypadkach zdarzeń losowych oraz propagowanie nowych ubezpieczeń dla pracowników i ich rodzin”.

— To jednak nie oznacza, że prowadzimy działalność ubezpieczeniową, to nie jest działalność prowadzona w celu osiągnięcia zysku — mówi przewodnicząca związku zawodowego.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Marcel Zatoński

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu