Zwrot z inwestycji w małych miastach

opublikowano: 05-05-2019, 22:00

Rentier.io zbadał, jaki zwrot z inwestycji z mieszkania na wynajem można osiągnąć w małych miastach.

W rankingu miejscowości liczących między 50 tys. a 100 tys. mieszkańców wygrały Piekary Śląskie, w których zwrot z inwestycji w lokale na wynajem wynosi 12,24 proc. brutto (czyli bez odliczania kosztów ponoszonych przez wynajmującego) przy założeniu, że będą wynajmowane przez 12 miesięcy w roku. Analiza Rentier.io obejmowała ponad 54 tys. ofert najmu mieszkań oraz zakupu lokali mieszkalnych w małych miejscowościach opublikowanych w internecie w całym 2018 r.

We wcześniejszych badaniach Rentiera liderem wśród dzielnic w największych miastach była Strzyża w Gdańsku (ROI dla 12 miesięcy najmu wynosił tam 8,87 proc.), a wśród średnich miast Wałbrzych (ROI dla 12 miesięcy najmu 10,92 proc.). W najnowszym rankingu lepsze wyniki od dużych i średnich miast uzyskały nie tylko Piekary, ale także Będzin (ROI dla 12 miesięcy najmu 11,24 proc.), Świętochłowice (ROI dla 12 miesięcy najmu 11,17 proc.) i Mysłowice (ROI dla 12 miesięcy najmu wynosił tam 10,97 proc.). Jak zauważa Anton Bubiel z Rentier.io, chociaż relacja cen najmu do cen sprzedaży kształtuje się w małych miejscowościach bardzo korzystnie, to inwestycje w nich są dużo bardziej ryzykowne niż w dużych. Na przykład w razie kłopotów jednego dużego pracodawcy sytuacja ekonomiczna mieszkańców może bardzo się pogorszyć, co może pozbawić właścicieli dochodów z najmu.

12,24 proc. Taki zysk brutto można rocznie uzyskać z mieszkania na wynajem w Piekarach Śląskich, przy założeniu, że będzie wynajęte bez okresu pustostanu.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Paweł Berłowski

Polecane