Zwrotne dla firm z Mazowsza

Dorota Zawiślińska
opublikowano: 19-06-2017, 22:00

Przedsiębiorcy z regionu będą mogli starać się o preferencyjne pożyczki m.in. na rozwój działalności oraz doskonalenie procesów produkcyjnych.

Jeszcze w tym roku unijne dofinansowanie zwrotne popłynie do mazowieckiego biznesu — m.in. na projekty, w których wykorzystywane są usługi i aplikacje związane z technologiami informacyjno-komunikacyjnymi (TIK). Umożliwi to umowa podpisana w ramach inicjatywy Jeremie 2 między samorządem województwa mazowieckiego a Bankiem Gospodarstwa Krajowego (BGK).

To już 14. województwo, które uruchamia zwrotne finansowanie dla firm. Do przedstawicieli biznesu z regionu trafi w postaci pożyczek i poręczeń 282 mln zł, z czego blisko 225 mln zł stanowią fundusze unijne zarezerwowane w Regionalnym Programie Operacyjnym Województwa Mazowieckiego (RPO WM). Marcin Wajda, dyrektor departamentu rozwoju regionalnego i funduszy europejskich w Urzędzie Marszałkowskim Województwa Mazowieckiego, podkreśla, że unijne pieniądze wypełnią lukę dotyczącą finansowania firm MSP.

— Przedsiębiorcy z dobrym pomysłem na biznes nie mają często możliwości otrzymaniakredytu z banku na jego sfinansowanie ze względu na brak zdolności kredytowej. Dotyczy to również absolwentów szkół wyższych, którzy chcą założyć własną działalność, ale nie mają odpowiednich zabezpieczeń. Dzięki funduszom unijnym łatwiej będzie je uzyskać i zdobyć preferencyjne, niżej oprocentowane kredyty na rozwój już istniejących firm — zaznacza Marcin Wajda.

BGK chce korzystać z doświadczeń we wdrażaniu instrumentów zwrotnych, które zdobył jeszcze w poprzedniej unijnej siedmiolatce w ramach inicjatywy Jeremie. Wówczas wsparł 1550 małych i średnich firm kwotą 122 mln zł.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Dorota Zawiślińska

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu

Puls Biznesu

Puls Firmy / Zwrotne dla firm z Mazowsza