Życie zaczyna się po pięćdziesiątce

Magdalena Rapacka
19-09-2005, 00:00

Im bliżej 50. urodzin, tym większe mamy obawy co do swojej przyszłości zawodowej. Dzień po hucznej imprezie, rozpoczynający drugą połowę życia, to czas zmian dla jednych, czas na spojrzenie wstecz dla drugich. Ludzie zaczynają bać się utraty pracy, wiedzą, że kolejnej łatwo nie znajdą.

Dzieci wychowane, kredyt spłacony, w życiu prywatnym stabilizacja, równowaga i dojrzałość... A co dalej? Myśli raczej bliżej emerytury, a przecież jest wiele wyzwań i możliwości. Ze względu na coraz większą długość życia oraz coraz mniejszą liczbę pracujących młodych osób, nadchodzi potrzeba wykorzystania wiedzy i doświadczenia pięćdziesięciolatków.

W USA (zwłaszcza), a coraz bardziej na całym świecie popularni są niezależni eksperci — osoby, które zakończyły swoją karierę zawodową w biznesie, ale dzielą się doświadczeniem i wiedzą specjalistyczną, kształcąc przyszłych menedżerów i młodą kadrę podczas konferencji, seminariów, wykładów i szkoleń. Specyficzną odmianą takiego eksperta jest „Cień Menedżera” („PB” jest patronem medialnym tego programu), coraz bardziej rozpowszechniony w Polsce. Tu także następuje przekazanie wiedzy, jednak w relacji mistrz — uczeń.

Szansą dla osób z bogatym doświadczeniem i często wyjątkowymi kompetencjami jest szeroko stosowany w Europie Zachodniej i coraz częściej w Polsce interim management, czyli angażowanie na czas określony wysoko wykwalifikowanych menedżerów w celu rozwiązania złożonych problemów występujących we współczesnym świecie biznesu. Taki czasowy menedżer w swoich działaniach dodatkowo wspierany jest wiedzą firmy doradczej.

Korzyści wynikające z powyższych możliwości są obustronne — nie tylko dla potencjalnych dawców wiedzy, lecz także dla firm, które dostaną wartość dodaną w postaci młodej, dokształconej kadry. A zatem pięćdziesięciolatkowie — dajcie młodym szansę na czerpanie z waszej wiedzy i doświadczeń.

Magdalena Rapacka, Executive Search Deloitte, mrapacka@deloitte.com

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Magdalena Rapacka

Być może zainteresuje Cię też:

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu

Puls Biznesu

Kariera / / Życie zaczyna się po pięćdziesiątce