Życiowy biznes NN pod jedną marką

opublikowano: 02-01-2023, 20:00
Play icon
Posłuchaj
Speaker icon
Close icon
Zostań subskrybentem
i słuchaj tego oraz wielu innych artykułów w pb.pl

Prawne połączenie Nationale-Nederlanden TUnŻ z dawnym MetLife TUnŻiR stało się faktem. Pełna integracja trochę potrwa.

Przeczytaj artykuł i dowiedz się:

  • kiedy NN chce zakończyć fuzję operacyjną spółek życiowych
  • jaki udział w rynku będzie miał połączony podmiot
  • kto będzie rozwijał biznes emerytalny byłego MetLife PTE

Grupa NN ogłosiła przejęcie od Amerykanów spółek MetLife w Polsce w lipcu 2021 r. W kwietniu następnego roku Holendrzy zakończyli proces przejmowania zakupionych aktywów po uprzednim uzyskaniu zgody od Komisji Nadzoru Finansowego. Od 2 stycznia 2023 r. towarzystwa Nationale-Nederlanden TUnŻ i dawne MetLife TUnŻiR (od 1 sierpnia ubiegłego roku jako NNLife TUnŻiR) działają już jako jedna spółka pod nazwą Nationale-Nederlanden Towarzystwo Ubezpieczeń na Życie.

Układanka na 12 miesięcy

Kolejnym krokiem będzie fuzja operacyjna, polegająca m.in na ujednoliceniu systemów informatycznych oraz procesów operacyjnych.

- Zakładamy, że ostatni etap integracji, czyli fuzja operacyjna, zostanie sfinalizowany na koniec 2023 r.– mówi Marta Pokutycka –Mądrala, rzeczniczka prasowa NN.

NN, który działa w Polsce od 1994 r., jest jednym z największych ubezpieczycieli życiowych. Dzięki transakcji z MetLife znacząco zwiększył skalę dystrybucji oraz udział w rynku ubezpieczeń na życie.

- Fuzja pozwoliła nam na znaczny rozwój sieci dystrybucji – po połączeniu powiększyła się do ok. 2,2 tys. doradców. Dzięki temu będziemy mogli jeszcze lepiej pomagać naszym klientom w dbaniu o to, co dla nich najważniejsze, czyli życie, zdrowie i bezpieczeństwo finansowe – mówi Marta Pokutycka–Mądrala.

Większy kawałek tortu

Transakcja sprawiła, że udział Nationale-Nederlanden na polskim rynku ubezpieczeń na życie liczony wysokością składki przypisanej brutto wzrósł z 8 proc. do 11 proc.

- Obecnie korzystając z potencjału, jaki przyniosła nam fuzja, w pełni skupiamy się na realizacji naszej strategii ukierunkowanej na budowanie pozytywnych doświadczeń klientów. Dzięki fuzji rozwijamy siły dystrybucji, tak aby móc docierać do naszych klientów z jak najlepszą ofertą - mówi Paweł Kacprzyk, prezes Nationale-Nederlanden TUnŻ.

Zwiększony zasięg
Zwiększony zasięg
Dzięki fuzji, udział w rynku Nationale Nederlanden TUnŻ w Polsce, któremu szefuje Paweł Kacprzyk, zwiększa się do 11 proc., a sieć doradców obejmuje 2,2 tys. osób.

Łączny przypis składki brutto wyniósł 1,7 mld zł na koniec trzeciego kwartału 2022 r. ( w Nationale-Nederlanden - 1,22 mld zł, a dawnym MetLife TUnŻiR – 479 mln zł).

Po połączeniu spółek w składzie zarządu Nationale-Nederlanden TUnŻ w Polsce znaleźli się prezes Paweł Kacprzyk oraz członkowie zarządu – Anita Bogusz, Jacek Koronkiewicz, Andrzej Miron, Edyta Fundowicz, Magdalena Macko-Gizińska, Liwia Kwiecień oraz Justyna Dymek.

Z ręki do ręki

We wrześniu 2022 r. Grupa Nationale-Nederlanden porozumiała się z Generali w sprawie sprzedaży biznesu emerytalnego MetLife w Polsce. Generali PTE podpisało umowę nabycia MetLife PTE (od października ubiegłego roku pod nazwą NNLife PTE) od Holendrów, którzy przejęli ten biznes (zarządzający aktywami o wartości ok. 2,4 mld USD) w ramach większych zakupów w Polsce w kwietniu 2022 r. Transakcja, która wymaga zatwierdzenia przez KNF oraz odpowiednie organy antymonopolowe, ma zostać sfinalizowana w pierwszym kwartale 2023 r.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Polecane