Zygmunt Solorz chce być ekologiem

Zygmunt Solorz, jeden z najbogatszych Polaków, powołuje stowarzyszenie, którego celem będzie czysta ekologicznie Polska

Fot. ARC

„Zapraszam wszystkich do zaangażowania się w Program Czysta Polska. Dla nas, naszych dzieci i wnuków” – czytamy w komunikacie rozesłanym przez rzecznika Telewizji Polsat.

Stowarzyszenie, które jest obecnie w trakcie tworzenia, będzie miało na celu „uświadamianie Polaków w jakim środowisku żyją i inspirowanie do dyskusji i działania”.

Grupa Zygmunta Solorza przekonuje, że zaczyna od siebie 

„Już poprosiłem firmy, w których jestem zaangażowany, aby każda z nich przyjrzała się co moglibyśmy zrobić” - mówi Zygmunt Solorz.

PAK zmniejsza udział węgla

Komunikat podkreśla, że energetyczny ZE PAK rozpoczął już proces zmniejszenia udziału węgla w produkcji energii oraz rozwoju projektów związanych z odnawialnymi źródłami energii (OZE).

„Transformacja ZE PAK od wytwarzania energii węglowej do zielonej zajmie pewien czas. Chcemy być liderem zmian i pokazać, że można skutecznie wytwarzać energię neutralną dla środowiska naturalnego. Transformacja musi jednak być prowadzona tak, aby produkcja z nowych źródeł zbilansowała docelowo obecną bazującą na węglu” – mówi Henryk Sobierajski, p.o. prezesa ZE PAK.

Szef firmy przypomina, że już dzisiaj ZE PAK ma jeden kocioł 50 MW na biomasę, zatwierdzoną inwestycję w drugi biomasowy, przygotowujemy się do projektu budowy farmy fotowoltaicznej.

„Jesteśmy również sygnatariuszem porozumienia na rzecz sprawiedliwej transformacji Wielkopolski Wschodniej i w ramach tego programu pracujemy między innymi nad projektem zeroemisyjnego transportu miejskiego w Koninie oraz magazynów energii” – dodaje Henryk Sobierajski.

Polsat opowie o ekologii

Naturalną rolą dla Telewizji Polsat ma zaś być promocja i informowanie o działaniach związanych z tematami proekologicznymi.

„Zaangażujemy się w komunikację i informację. Będziemy informować o stanie i jakości powietrza, przyczynach, skutkach, ale też możliwych rozwiązaniach i sukcesach w ramach Programu Czysta Polska. Chcielibyśmy też pokazywać, że nasi widzowie każdego dnia mogą zrobić coś dla środowiska – oszczędzać prąd, wodę, wymienić piec, używać niskoemisyjnego paliwa do spalania w piecu czy segregować śmieci” – mówi Stanisław Janowski, prezes Telewizji Polsat.

Grupa Cyfrowy Polsat wprowadziła zaś samochody zeroemisyjne, zainstalowano w siedzibie firmy ładowarki elektryczne do samochodów, a także wprowadzono rozwiązania typu car-sharing.

Wszystko dla wnuczek

„Dla wielu Polaków jestem po prostu biznesmenem, który całe życie inwestował i budował swoje firmy. Ale jestem również ojcem i dziadkiem – i mam już dwie wnuczki. I widzę dzisiaj, że dajemy naszym wnukom czy dzieciom świat bardzo nowoczesny, ale jednocześnie zanieczyszczony. A ja chcę dać moim wnuczkom szansę życia w świecie nie tylko nowoczesnym, ale również czystym” – podsumowuje Zygmunt Solorz.

Miliarder z dużą grupą

Podstawę majątku Zygmunta Solorza stanowi kontrolny pakiet akcji Cyfrowego Polsatu, wyceniany na ponad 11 mld zł. W spółce tej miliarder łączy działalność nadawcy telewizyjnego i radiowego, operatora platformy płatnej telewizji oraz operatora telekomunikacji mobilnej (Plus) i dostawcy infrastruktury. Za pośrednictwem Cyfrowego Polsatu miliarder kontroluje też stacjonarną Netię, a poprzez tę spółkę — TK Telekom. Ma też znaczący udział w notowanej na GPW ATM Grupie zajmującej się produkcją telewizyjną i filmową. Za pośrednictwem holdingu Elektrim kontroluje nie tylko energetyczny ZE PAK, ale także wiele spółek z innych branż. Jest wśród nich grupa Port Praski, realizująca duży projekt deweloperski w Warszawie w pobliżu Wisły i Stadionu Narodowego. Biznesową układankę uzupełnia sprawiający ostatnio kłopoty Plus Bank.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: GRA

Polecane