Żyrardów zmodernizuje zabytkowy Kantor razem z BGK

DI
opublikowano: 11-05-2016, 15:10

Miasto pozyskało nowego inwestora. Wspólnie z Funduszem Municypalnym odnowi Kantor, czyli zabytkowy budynek dyrekcji fabryki włókienniczej, uważany za ikonę Żyrardowa.

W środę doszło do podpisania listu intencyjnego pomiędzy przedstawicielami władz Żyrardowa a Funduszem Municypalnym Funduszem Inwestycyjnym Zamkniętym Aktywów Niepublicznych (Fundusz Municypalny FIZAN), zarządzanym przez Towarzystwo Funduszy Inwestycyjnych Banku Gospodarstwa Krajowego (TFI BGK). List dotyczy finansowania projektu modernizacji Kantoru.

Podpisany list intencyjny zakłada, że miasto Żyrardów wniesie nieruchomość aportem do specjalnie powołanej w celu realizacji projektu spółki celowej. Fundusz natomiast wniesie do spółki środki finansowe pozwalające na realizację projektu. Po ukończeniu modernizacji budynku Kantoru spółka celowa wydzierżawi tę nieruchomość miastu.

W przyszłości mają się tam znaleźć siedziba władz lokalnych, Centrum Obsługi Mieszkańców oraz biblioteka.

Zabytkowy Kantor w Żyrardowie
Zobacz więcej

Zabytkowy Kantor w Żyrardowie Mat. prasowe urzędu miasta Żyrardów

- Nie znamy na razie dokładnych kosztów inwestycji. Ta kwota może się wahać się w przedziale 15-20 mln zł, ale są to tylko szacunki - informuje Nina Mirgos-Kilanowska, rzeczniczka prasowa urzędu miasta.

Podpisanie umowy inwestycyjnej pomiędzy funduszem a miastem ma nastąpić w ciągu kilku najbliższych miesięcy. Rozpoczęcie prac budowlanych zaplanowano na jesień 2016 r., a modernizacja budynku ma potrwać około 2 lat. W ciągu kolejnych 11 lat miasto będzie dzierzawić nieruchomość i spłacać finansowanie. Gdy spłaci środki zainwestowane przez Fundusz Municypalny przejmie pełną kontrolę nad spółką celową – właścicielem nieruchomości.

To już drugie, po Jarocinie miasto, które podjęło współpracę z powstałym z inicjatywy BGK jako wsparcie dla samorządów Funduszem Municypalnym.

- Działamy na takich samych zasadach jak typowy fundusz inwestycyjny, zapewniając długoterminowe finansowanie. Gminy mogą zgłaszać się do nas ze swoimi projektami w każdej chwili - tłumaczy Agnieszka Horaczy-Modrzejewska z Towarzystwa Funduszy Inwestycyjnych BGK.

Dla miast jest to nowe źródło finansowania, atrakcyjne głównie ze względu na to, że nie podwyższa wskaźników zadłużenia w budżecie.

Fundusz Municypalny współfinansuje inwestycje w obszarze nieruchomości realizowanych przez gminy lub podległe im spółki, w szczególności nieruchomości mieszkaniowe oraz obiekty użyteczności publicznej. Angażuje się zarówno w projekty inwestycyjne w obszarze modernizacji i rozbudowy budynków, jak również w budowę nowych obiektów.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: DI

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu