Zysk BP mocno spadł, ale przebił oczekiwania analityków

opublikowano: 29-10-2019, 11:28

Trzeci kwartał 2019 r. przyniósł znaczący spadek rentowności brytyjskiego potentata energetyczno-paliwowego, koncernu BP. Wśród przyczyn wymienia się niższe ceny ropy, niższą zyskowność wydobycia oraz przyczyny pogodowe.

Choć jednak zysk netto spadł o 41 proc. do 2,25 mld USD okazał się znacznie wyższy od mediany prognoz analityków, która zakładała spadek do 1,77 mld USD. Rok wcześniej, kiedy zysk wyniósł 3,84 mld USD, BP  zdecydował się kupić pakiet wartych 10,5 mld USD amerykańskich aktywów łupkowych, ponieważ był tak pewny, że ceny ropy pozostaną wysokie. 

Publikacja raportu ma miejsce wkrótce po tym, jak dyrektor generalny Bob Dudley, który współpracuje z BP od 40 lat i pełnił funkcję dyrektora generalnego przez prawie dekadę, ogłosił, że wkrótce zrezygnuje ze swojego stanowiska. Dudley zostanie zastąpiony przez obecnego dyrektora generalnego, Bernarda Looneya, po dostarczeniu wyników firmy za cały rok 2019, co ma nastąpić 4 lutego 2020 r.

fa44e31e-90f7-11e9-bc42-526af7764f64
Poza scenariuszem
Newsletter poświęcony globalnym rynkom finansowym. Strategie inwestycyjne, alternatywne scenariusze, makrospojrzenie.
ZAPISZ MNIE
Poza scenariuszem
autor: Marek Wierciszewski
Wysyłany co dwa tygodnie
Marek Wierciszewski
Newsletter poświęcony globalnym rynkom finansowym. Strategie inwestycyjne, alternatywne scenariusze, makrospojrzenie.
ZAPISZ MNIE

Administratorem Pani/a danych osobowych będzie Bonnier Business (Polska) Sp. z o. o. (dalej: my). Adres: ul. Kijowska 1, 03-738 Warszawa.

Kliknij w link w wiadomości, aby potwierdzić subskrypcję newslettera.
Jeżeli nie otrzymasz wiadomości w ciągu kilku minut, prosimy o sprawdzenie folderu SPAM.
© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Tadeusz Stasiuk, CNBC

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu