Zysk Google wzrósł 7-krotnie, przychody przebiły 1 mld USD

(Tadeusz Stasiuk)
opublikowano: 02-02-2005, 07:25

Nie sprawdziły się obawy rynku o wyniki jakie w minionym kwartale zrealizował Google. Najpopularniejsza na świecie wyszukiwarka internetowa zwiększyła aż 7-krotnie poziom zysku netto i po raz pierwszy w swojej historii zdołała osiągnąć ponad 1 mld USD przychodów.

Nie sprawdziły się obawy rynku o wyniki jakie w minionym kwartale zrealizował Google. Najpopularniejsza na świecie wyszukiwarka internetowa zwiększyła aż 7-krotnie poziom zysku netto i po raz pierwszy w swojej historii zdołała osiągnąć ponad 1 mld USD przychodów.

Wartość zysku netto wyniosła 204,1 mln USD co w przeliczeniu na jedną akcję daje 71 centów. W IV kwartale 2003 r. było to odpowiednio 27,3 mln i 10 centów. Sprzedaż została podwojona do 1,03 mld USD z 512,2 mld rok wcześniej. Poziom marży operacyjnej wzrósł z 16,9 do 29,4 proc.

Ankietowani przez Thomson irst Call analitycy oczekiwali przychodów ze sprzedaży na poziomie zaledwie 590 mln USD.

Przychody generowane bezpośrednio z własnych stron zwiększyły się o ponad 100 proc. do 530 mln USD. Z kolei wpływy pochodzące ze stron, które wspierane są reklamami Google wzrosły o 92 proc. do 490 mln USD.

Po blisko 2-proc. przecenie akcji w trakcie sesji na Nasdaq, w elektronicznym handlu posesyjnym odnotowały one gwałtowny wzrost wyceny. Kurs urósł o 9,59 proc. W efekcie obecna cena papierów wrześniowego debiutanta giełdowego jest już dwukrotnie wyższa niż cena po jakiej walory sprzedawano w trakcie IPO.

WST, Bloomberg, BigCharts

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: (Tadeusz Stasiuk)

Polecane