Zysk Grupy PZU niższy niż oczekiwano

DI
opublikowano: 13-03-2013, 07:54

Grupa PZU osiągnęła w IV kwartale 415,5 mln zł zysku przypadającego akcjonariuszom jednostki dominującej. Średnia oczekiwań analityków ankietowanych przez PAP wynosiła 547,3 mln zł.

W całym 2012 roku zysk netto przypisywany właścicielom kapitału własnego jednostki dominującej wynosił 3,2 mld zł. Rok wcześniej sięgał 2,3 mld zł. Średnia prognoz zysku w 2012 roku, obliczona przez Bloomberga na podstawie ankiety 16 analityków, wynosiła 3,4 mld zł.

Zobacz więcej

PZU, fot. Marek Wiśniewski

Składki ubezpieczeniowe przypisane brutto wzrosły w 2012 roku do 16,2 mld zł z 15,2 mld zł w 2011 roku. Wynik netto na działalności inwestycyjnej wzrósł do 3,7 mld zł z 1,5 mld zł w 2011 roku.

- Można było oczekiwać, że wyniki grupy w IV kwartale 2012 roku będą pozostawać pod wpływem zdarzeń jednorazowych, których w pełni nie mogliśmy odzwierciedlić w prognozach. Łącznie obniżenie i dostosowanie stopy technicznej obniżyło wynik brutto IV kwartału o ponad 1 mld PLN. Jednocześnie grupa w efekcie porozumienia ze związkami rozwiązała rezerwy na koszty zatrudnienia w wysokości 177 mln PLN. Pozostałe czynniki jednorazowe w IV kwartale miały już marginalny wpływ na raportowane wyniki. Łącznie wpływ wszystkich czynników one-off na wynik brutto w IV kwartale był negatywny i wyniósł około 785 mln PLN. Biorąc to pod uwagę zaraportowany wynik netto na poziomie 414 mln PLN należy uznać za bardzo dobry. Grupa zanotowała około 6% wzrost przypisu składki r/r oraz historycznie rekordowy kwartalny wynik na działalności lokacyjnej (1,14 mld PLN). Porównywalny zysk netto w IV kwartale przekroczyłby 1 mld PLN - komentują analitycy Trigon DM.

- Podsumowując, mimo iż wyniki PZU pozostają na poziomie netto znacznie poniżej konsensusu, to z uwagi na jednorazowy charakter czynników które ten wynik na niskim poziomie ukształtowały, oceniamy je jako bardzo dobre - dodają specjaliści brokera.

Jak podkreślają, słabsza pozostaje perspektywa na bieżący rok.

- Prawdopodobieństwo utrzymania tak dobrego wskaźnika szkodowości jest niskie. Przy spadającej dynamice wzrostu składki i oczekując dalszego wzrostu kosztów operacyjnych, wydaje się że wynik operacyjny w kolejnym roku będzie słabszy (porównując do wyniku bez uwzględnienia stopy technicznej). Nie spodziewalibyśmy się tęż poprawy wyniku na lokatach. Z drugiej strony na wyniki w br. zapewne nie będzie już miała wpływu zmiana stopy technicznej. W naszych prognozach zakładamy, że wynik netto w 2013 roku spadnie poniżej 3 mld PLN - uważają analitycy Trigon DM.

Ich zdaniem PZU wypłaci 30 zł dywidendy na akcję z zeszłorocznego zysku. Przy obecnym kursie stopa dywidendy to 7 proc.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: DI

Być może zainteresuje Cię też:

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu

Puls Biznesu

Puls Inwestora / Zysk Grupy PZU niższy niż oczekiwano