Zysk Huawei gwałtownie zapikował

Tadeusz Stasiuk, Bloomberg
opublikowano: 31-03-2023, 12:39
Play icon
Posłuchaj
Speaker icon
Close icon
Zostań subskrybentem
i słuchaj tego oraz wielu innych artykułów w pb.pl

Chiński gigant technologiczny, koncern Huawei Technologies, nie mógł zaliczyć minionego roku do specjalnie udanych. Jego zysk gwałtownie spadł, notując największą zniżkę od ponad dekady, donosi Bloomberg.

fot. Bloomberg

Zgodnie z raportem czołowego chińskiego producenta smartfonów i urządzeń sieciowych zysk netto za 2022 r. wyniósł 35,6 mld juanów (5,18 mld USD) co oznacza sięgający 69 proc. spadek względem roku wcześniej. To największy spadek od 2011 r., kiedy to zysk skurczył się o 54 proc.

Eksperci podkreślają jednak, że odczyt jest nieco mylący, gdyż dane za 2021 r. zostały zawyżone przez wyniki marki zależnej Honor.

Firmie udało się ustabilizować sprzedaż, po tym jak w 2021 r. zapikowała o ponad 28 proc. W roku 2022 przychody zwiększyły się o 0,9 proc. osiągając pułap 642,3 mld juanów.

Firma z Shenzhen zmuszona była zdywersyfikować swoją działalność na nowe obszary, w tym obejmujące przetwarzanie w chmurze i motoryzację po kilku ciężkich latach, w których sankcje USA utrudniały firmie normalne funkcjonowanie.

Dział konsumencki był najbardziej dotkniętym po amerykańskich sankcjach z 2019 r. , które odcięły dostęp do chipów od Qualcomm i Micron Technology, oraz systemu Google Android, co bardzo negatywnie odbiło się na sprzedaży telefonów.

Działalność konsumencka Huawei, w której mieści się dział smartfonów, spadła o ponad 11 proc. do 214,5 mld juanów w 2022 r., co jest znacznie mniej gwałtownym spadkiem niż w 2021 r.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Polecane