Zysk Impexmetalu nie dla Boryszewa

GRA
15-07-2009, 00:00

Boryszew nie wziął dywidendy z Impexmetalu. Z zadłużeniem poradzi sobie inaczej.

Boryszew nie wziął dywidendy z Impexmetalu. Z zadłużeniem poradzi sobie inaczej.

Firmy ze stajni Romana Karkosika często fundują inwestorom niespodzianki. Wczoraj zrobił to Boryszew. Na walnym zgromadzeniu zależnego Impexmetalu (ma w nim 62 proc. akcji) zagłosował przeciwko wypłacie dywidendy.

— Uznaliśmy, że w trudnych czasach lepiej, żeby firmy nie pozbywały się gotówki — wyjaśnia Małgorzata Iwanejko, prezes Boryszewa.

Wcześniejsza rekomendacja zarządu Impexmetalu zakładała wypłatę 0,15 zł na akcję, czyli 31 mln zł ze 115 mln zł jednostkowego zysku za 2008 r. Ta uchwała jednak nie przeszła. "Za" dywidendą były tylko fundusze Pioneer Pekao, które na walne zarejestrowały akcje stanowiące około 5 proc. kapitału Impexmetalu. Liczyły, że zainkasują około 1,6 mln zł.

Boryszew zadecydował jednak, że cały zysk zasili kapitał rezerwowy. Sfinansuje w ten sposób kolejną fazę buy-backu lub zostanie wypłacony akcjonariuszom "w późniejszych okresach".

Boryszew nie dostanie więc od Impexmetalu zastrzyku gotówki wysokości około 20 mln zł. A przydałby się, ponieważ spółka stara się systematycznie redukować zadłużenie (na koniec I kwartału wyniosło 876 mln zł, wobec ponad 1 mld zł rok wcześniej). Do listopada Boryszew musi się uporać z kwestią obligacji wartych 70 mln zł (wtedy przypada termin ich spłaty).

— Obligatariuszami są fundusze. Rozmawiamy z nimi o rolowaniu tych papierów lub częściowej spłacie. Spłatę moglibyśmy sfinansować emisją nowych obligacji, do której szykujemy już memorandum — zapowiada Małgorzata Iwanejko.

Prezes jest dobrej myśli. Optymistycznie ocenia też sytuację toruńskiego zakładu Elana, który po pierwszym półroczu ma 8-9 mln zł zysku netto (po pierwszym kwartale było to 6 mln zł). Zakład boryka się jednak z kwestią włączenia jego terenów do Pomorskiej Specjalnej Strefy Ekonomicznej.

— Wniosek został złożony już w kwietniu i czeka tylko na zgodę Rady Ministrów. Trudno nam zrozumieć, dlaczego to tak długo trwa — twierdzi Małgorzata Iwanejko.

Na terenach Elany zainwestować chce NPA Skawina, spółka z grupy Boryszewa. Za 70 mln zł zamierza zbudować zakład produkujący przewody i liny z nowoczesnych stopów aluminium.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: GRA

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu

Puls Biznesu

Puls Inwestora / Zysk Impexmetalu nie dla Boryszewa