Zysk netto KGHM wzrósł o 6 proc.

ZK,PAP
opublikowano: 12-05-2008, 00:00

KGHM pokazał wyniki lepsze, niż przewidywano. Teraz pracuje nad korektą prognozy.

KGHM pokazał wyniki lepsze, niż przewidywano. Teraz pracuje nad korektą prognozy.

Zysk netto KGHM w I kw. wzrósł o 6 proc., do 982,2 mln zł, i nieco przekroczył prognozy rynkowe (957 mln zł). Przychody ze sprzedaży wyniosły 3 mld zł, wobec 2,64 mld zł przed rokiem.

To wynik m.in. wyższych notowań na rynkach metali, gdzie miedź podrożała z 5941 USD do 7763 USD za tonę oraz zwiększenia sprzedaży miedzi ze 129 049 do 132 070 ton, co z nadwyżką zrekompensowało umocnienie się złotego.

KGHM zrealizował więc w I kw. 34 proc. zysku netto zaplanowanego na cały rok. oraz 27 proc. przychodów ze sprzedaży. Teraz zweryfikuje założenia budżetowe. Obecna prognoza, przygotowana przez poprzedni zarząd, zakłada 11,19 mld zł obrotów oraz 2,9 mld zł zysku. Mirosław Krutin, obecny prezes, nie chciał powiedzieć, w którą stronę możliwa jest korekta założeń.

Może natomiast zmienić się wysokość dywidendy. Czynnikiem, który wpłynie na rekomendację zarządu co do dywidendy, jest potencjalny zakup akcji Polkomtela. KGHM odłożył na to w budżecie na ten rok 700-750 mln zł.

Zgodnie z wcześniejszymi informacjami, KGHM miał zaproponować walnemu zgromadzeniu wypłacenie akcjonariuszom 29 proc. ubiegłorocznego zysku. To daje 1,1 mld zł, czyli 5,5 zł na akcję. W poprzednich latach KGHM wypłacał w formie dywidendy 87 i 100 proc. zysku netto.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: ZK,PAP

Być może zainteresuje Cię też:

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu

Puls Biznesu

Gospodarka / Zysk netto KGHM wzrósł o 6 proc.