Zysk PKN spadł o 75 proc. z powodu niskich marż

SZCZECIŃSKIE PRZEDSIĘBIORSTWO BUDOWNICTWA PRZEMYSŁOWEGO HOLDING SPÓŁKA AKCYJNA
23-10-2001, 11:53

Marta Karpińska

WARSZAWA (Reuters) - Zysk netto PKN Orlen spadł w trzecim kwartale o 75 procent w stosunku do takiego samego okresu roku ubiegłego. Wyniki były znacznie niższe niż oczekikwane i analitycy uważają, że przyczyniły się do tego niskie marże rafineryjne oraz detaliczne.

PKN podał, że na wyniki za trzeci kwartał wpływ miały również wrześniowe spadki cen ropy.

Cena akcji PKN we wtorek do godziny 12.47 spadła o 1,4 procent do 17,45 złotego. Węgierski MOL dostał skarbu państwa wyłączność na negocjacje w sprawie kupna 17,6 procent akcji spółki.

W trzecim kwartale zysk netto PKN spadł do 84,2 miliona złotych z 337,5 miliona w takim samym okresie roku ubiegłego. Analitycy ankietowani przez Reutera prognozowali, że wyniesie on 125 milionów złotych.

Przychody ze sprzedaży w trzecim kwartale nie zmieniły się i wyniosły 6,3 miliarda złotych. Zysk operacyjny spadł o 70 procent do 169,8 miliona złotych.

PKN Orlen podał, że na słabe wyniki za trzeci kwartał wpłynęły spadające marże rafineryjne, które w okresie lipiec-wrzesień spadły do około 1,5 dolara za baryłkę z 4,7 dolara w takim samym okresie roku 2000 oraz z 2,7 dolara w drugim kartale 2001.

Marże rafineryjne oblicza się odejmując koszty ropy i inne koszty od wartości produktów naftowych wyprodukowanych przez rafinerię.

Spółka podała też, że rówież ceny ropy, które spadły o około 20 procent w trzecim kwartale wobec takiego samego okresu roku ubiegłego, zdusiły marże detaliczne spółki. PKN wycenia swoje produkty według parytetu importowego.

"Słabsze marże rafineryjne oraz niższe ceny paliw na rynkach światowych były głównymi czynnikami słabszych zysków w trzecim kwartale" - powiedziała Hanna Kędziora, analityk z BRE Banku.

W trzecim kwartale PKN sprzedał 2,3 miliona ton paliw, czyli o 1,8 procent więcej niż w takim samym okresie roku ubiełego oraz o 14 procent więcej niż w drugim kwartale tego roku.

"Nagły spadek cen ropy w drugiej połowie września zmusił spółkę do tego, żeby sprzedała po niższych cenach paliwa wyprodukowane z droższej ropy kupionej wcześniej" - dodała Kędziora.

((Marta Karpińska, Reuters Serwis Polski, tel. +48 22 653 9700, fax +48 22 653 9780, warsaw.newsroom@reuters.com))

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: SZCZECIŃSKIE PRZEDSIĘBIORSTWO BUDOWNICTWA PRZEMYSŁOWEGO HOLDING SPÓŁKA AKCYJNA

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu

Puls Biznesu

Puls Inwestora / Surowce / Zysk PKN spadł o 75 proc. z powodu niskich marż