Zysk XTB spadł w III kwartale o 92 proc.

W trzeci kwartale 2016 r. XTB Dom Maklerski zanotował 4,2 mln zł zysku netto. To 92 proc. mniej niż przed rokiem.

O 55 proc. do 42,8 mln zł spadły przychody, a zysk operacyjny o 86 proc. do 8,4 mln zł.

Zobacz więcej

Jakub Maly, prezes XTB Fot: Marek Wiśniewski, Puls Biznesu

Po trzech kwartałach broker ma 27,3 mln zł zysku netto. Przed rokiem wynik przekraczał 102 mln zł.

 

"Trzeci kwartał 2016 roku, analogicznie jak kwartał drugi, był okresem wolnym od nieoczekiwanych i nadzwyczajnych wydarzeń rynkowych czy silnych długoterminowych trendów. Obserwowana w okresie dziewięciu miesięcy 2016 roku wyraźnie niższa zmienność na rynkach, w porównaniu do analogicznego okresu roku poprzedniego, stworzyła mniej możliwości inwestycyjnych klientom XTB. W konsekwencji, podobnie jak u konkurencji o tożsamym modelu biznesowym, nastąpił spadek obrotu klientów instrumentami finansowymi a co za tym idzie także przychodów Grupy" - tłumaczy przyczynę spadku wyników zarząd XTB.

W porównaniu z drugim kwartałem tego roku, który zakończył się stratą, firma poniosła aż o 20 mln zł niższe koszty operacyjne, głównie ze względu na mniejsze nakłady na marketing i pozostałe usługi obce.

W trzecim kwartale broker otworzył 8 tys. nowych rachunków, wobec 7,2 tys. w drugim kwartale i 6,4 tys. w kwartale pierwszym. Średnia liczba aktywnych rachunków również systematycznie rośnie - w I kwartale było ich niespełna 16,1 tys., w drugim 200 więcej, w trzecim średnia przekroczyła 16,5 tys.

 

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Kamil Zatoński

Być może zainteresuje Cię też:

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu

Tematy

Puls Biznesu

Puls Inwestora / Zysk XTB spadł w III kwartale o 92 proc.