Zyski grupy Penta Investments wzrosły o jedną czwartą

aktualizacja: 26-04-2017, 12:08

Czysty zysk grupy Penta wzrósł w zeszłym roku o ponad 25 proc., do 251 mln EUR – podała firma. Łączna wartość aktywów wzrosła o 21 proc., do 8,5 mld EUR. których jest udziałowcem pracuje łącznie 32 tys. osób.

Penta to utworzona w 1994 r. słowacko-czeska grupa inwestycyjna, która obecnie działa w ponad 10 europejskich krajach, w tym w Polsce. W firmach,

Łączne przychody spółek portfelowych Penty w minionym roku przekroczyły 5,6 mld EUR, zaś ich zysk EBITDA (po korektach) sięgnął 322 mln EUR.

W 2016 r. Penta zainwestowała w sumie 510 mln EUR, a pieniądze te przeznaczyła zarówno na akwizycje, jak i rozwój podmiotów, które już znajdowały się w jej portfolio. Największe kwoty przeznaczyła na inwestycję w sektorach usług finansowych, nieruchomości i handlu detalicznego.

- W zeszłym roku prowadziliśmy dalej naszą strategię budowy regionalnych liderów, szczególnie poprzez międzynarodową ekspansję sieci aptek Dr.Max oraz operatora zakładów sportowych Fortuna. W pozostałych spółek przeprowadziliśmy wewnętrzne inwestycje poprawiające ich konkurencyjność rynkową – komentuje Łukasz Waszak, menedżer ds. inwestycji w grupie Penta Investments.

Właśnie w minionym roku firma bukmacherska Fortuna Entertainment Group (które jest notowana m.in. na GPW) rozpoczęcie działalności w Rumunii. Z kolei sieć Dr.Max, która jest znana także w Polsce, bo ma u nas prawie 400 aptek, rozpoczęła ekspansję w Serbii.

Słowacko-czeska grupa mocno stawia zresztą na obszar ochrony zdrowia. Na Słowacji dokonała największej prywatnej inwestycja w tym sektorze rozpoczynając budowę specjalistycznego szpitala w Bratysławie. Zakończenia inwestycji wartej ponad 100 mln EUR planowane jest na początek 2021 r. W Czechach Penta kupiła szpital w Vrchlabi, na Słowacji szpital w Topolczanach, a w Polsce, poprzez spółkę EMC Instytut Medyczny, przejęła grupę Aktywne Centrum Zdrowia (ma ona siedem przychodni we Wrocławiu, Oleśnicy, Bierutowie i Sycowie).

Ważnym wydarzeniem na polskim rynku była również sprzedaż za 1,06 mld zł Grupy Smyk, co wpisywało się w kompleksowa restrukturyzację Grupy EM&F. Tę ostatnią spółkę wycofano z GPW, a Penta objęła ją pełną kontrolą.

- Empik jest w bardzo dobrej kondycji. Tylko w tym roku na inwestycje przeznaczy około 100 mln zł, a w ciągu kilku najbliższych tak, ta kwota się podwoi. Wierzymy, że realizowane w Empiku zmiany to jeden z ciekawszych projektów transformacyjnych w handlu w Polsce – deklaruje Łukasz Waszak.

Co się tyczy innych planów Penty na ten rok, to sieć Dr.Max ma wychodzić na kolejne rynki. Planowana jest jej ekspansja m.in. we Włoszech i Rumunii. Natomiast Fortuna, po przejęciu firmy Hattrick Sports Group, która ma silną pozycją w Rumunii, Chorwacji i Hiszpanii, będzie umacniać swojej obecności w tych regionach.

Polska jest dla Penty jednym z kluczowych rynków. Grupa ma u nas łącznie 10 projektów inwestycyjnych, do których – poza wspomnianymi już wyżej grupą Empik, EMC Instytutem Medycznym (który posiada 10 szpitali i 26 przychodni) oraz siecią apteczną Dr.Max - należą m.in. producent mrożonej żywności Iglotex, czy Learning Systems Poland prowadzący szkoły językowe Speak Up i empik school. Penta ma również w Warszawie dwa przedsięwzięcia nieruchomościowe: biurowiec na Mokotowie oraz projekt na Woli.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: BAM

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu

Puls Biznesu

Inne / Zyski grupy Penta Investments wzrosły o jedną czwartą