Zyski przegrały z ropą

Marek Druś
opublikowano: 28-01-2005, 00:00

Europejskie giełdy rozpoczęły czwartkowe sesje wzrostami dzięki dobrym wynikom przedstawionym przez liczące się spółki. Dobre nastroje nie utrzymały się jednak zbyt długo. Pogorszyły je doniesienia o wzroście notowań ropy. W drugiej części sesji dodatkowym negatywnym sygnałem były spadki w pierwszej fazie handlu na giełdach amerykańskich.

W czwartek wyniki kwartalne przedstawiło kilka europejskich blue chipów technologicznych. Giełda w Helsinkach była najmocniej rosnącym rynkiem dzięki Nokii, która przedstawiła lepsze niż oczekiwano wyniki kwartalne. Giełda w Amsterdamie także broniła się przed spadkiem. Duża w tym zasługa Philips Electronics, którego zysk kwartalny wprawdzie był niższy niż przed rokiem, ale okazał się lepszy od prognozowanego przez analityków. Na giełdzie w Londynie zdrożały akcje AstraZeneca. Jeden z największych europejskich koncernów farmaceutycznych osiągnął w minionym kwartale zysk ponad 50 proc. wyższy niż przed rokiem. Wzrost cen ropy skłonił niemieckich inwestorów do pozbywania się akcji producentów samochodów, koncernów Volkswagen i BMW. Dzięki wyraźnemu wzrostowi kwartalnego zysku drożały akcje Siemensa.

Amerykańskie giełdy zaczęły sesje od spadków. Część inwestorów zdecydowała się na realizację zysków po dwóch dniach wzrostów. Mocno taniały akcje SBC Communications, który według prasy znów negocjuje przejęcie AT&T. Wartość ewentualnej transakcji szacuje się na ponad 15 mld USD. Możliwość powstania największego amerykańskiego telekomu osłabiła notowania obecnego lidera rynku Verizon Communications.  

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Marek Druś

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu

Puls Biznesu

Puls Inwestora / Surowce / Zyski przegrały z ropą