Zyski w ZUS wyższe niż w OFE

opublikowano: 16-04-2019, 22:00

Średnioroczna stopa zwrotu na subkoncie w ZUS wyniosła 4,4 proc., a w OFE 3,26 proc., wynika z obliczeń firmy Analizy Online.

Dane te obejmują lata 2014-19, a więc od pierwszej reformy funduszy emerytalnych, przeprowadzonej przez rząd PO-PSL. Wówczas zmieniła się polityka inwestycyjna OFE, które gros aktywów musiały lokować w akcje.

Po drugiej reformie, którą planuje rząd PiS, a która ma wejść w życie od 2020 r., OFE zostaną przekształcone w otwarte fundusze inwestycyjne, a 85 proc. pieniędzy przyszłych emerytów trafi na indywidualne konta emerytalne (IKE). To scenariusz domyślny, bo każdy będzie mógł zdecydować, że pieniądze zostaną przeniesione do ZUS. To mechanizm odwrotny do tego, zastosowanego 5 lat temu: wówczas przekazywanie składek z automatu przypisano do ZUS, a lojalni wobec OFE musieli to indywidualnie zadeklarować. Ci, którzy tak postąpili, zarobili przez ostatnie lata mniej. Jak tłumaczą Analizy Online, złożyło się na to kilka czynników. Przede wszystkim w ostatnich latach krajowa gospodarka rosła dynamicznie, co skutkowało wysokim wskaźnikiem waloryzacji pieniędzy na subkoncie w ZUS. Waloryzacja bazuje na średnim wzroście nominalnym PKB za ostatnie 5 lat. Ponadto nie może być ujemna (ujemne mogą być natomiast wyniki OFE z zarządzania), a z konta nie jest pobierana opłata (opłatę pobierają natomiast OFE i będą pobierać ich następcy).

W ostatnich latach krajowa gospodarka rosła dynamicznie, co skutkowało wysokim wskaźnikiem waloryzacji pieniędzy na subkoncie w ZUS. „Odpowiedź na pytanie »Co wybrać?« jest dość trudna, a decyzja nie może być podejmowana wyłącznie na podstawie historycznych wyników. Te mogą w przyszłości ulec zmianie. W przypadku OFI musimy bowiem liczyć się z ryzykiem, jakie zawsze wiąże się z inwestycjami, a w przypadku rozwiązań akcyjnych jest ono stosunkowo wysokie. Jeżeli zaś chodzi o waloryzację subkonta ZUS, to wskaźnik może być niższy ze względu na możliwe pogorszenie stanu krajowej gospodarki” — głosi raport Analiz Online.

OFE wyprzedają akcje

Zarządzający otwartym funduszami emerytalnymi od czterech miesięcy utrzymują negatywne nastawienie nie tylko do polskich akcji, ale do akcji w ogóle, szacuje Maciej Marcinowski, analityk Trigon Domu Maklerskiego.

— OFE sprzedały polskie akcje w marcu za około 162 mln zł i był to czwarty miesiąc z rzędu negatywnego nastawienia do polskich akcji. Nastawienie do akcji zagranicznych również było negatywne (po dwóch miesiącach zakupów) i w marcu OFE dokonały sprzedaży tych akcji za około 115 mln zł — obliczył Maciej Marcinowski.

O negatywnym saldzie zdecydowały ruchy w trzech największych funduszach, które stanęły po stronie podaży. Łączny popyt pozostałych był za mały, by temu dorównac. OFE, które zgodnie z intencją rządu mają przekazać 85 proc. aktywów na indywidualne konta emerytalne, w akacjach polskich mają ulokowane średnio 78,6 proc. ze 160,8 mld zł aktywów, a w zagranicznych 6,6 proc. Pozostała część aktywów to obligacje (10,9 mld zł), depozyty (9,6 mld zł) i pozostałe (3,1 mld zł). W marcu napływy z ZUS do OFE wyniosły 275 mln zł, a transfery z tytułu tzw. suwaka 611 mln zł (1,8 mld zł od początku roku). Średnia ważona stopa zwrotu funduszy w marcu wyniosła -0,3 proc. Najlepszy wynik osiągnął Pocztylion (0 proc.), a najgorszy — PZU OFE (-0,7 proc.), który wśród funduszy wyróżnia się największym zaangażowaniem w akcje (89 proc. na koniec marca). [KZ]

Opowieści z arkusza zleceń
Newsletter autorski Kamila Kosińskiego
ZAPISZ MNIE
×
Opowieści z arkusza zleceń
autor: Kamil Kosiński
Wysyłany raz w miesiącu
Kamil Kosiński
Newsletter z autorskim podsumowaniem najciekawszych informacji z warszawskiej giełdy.
ZAPISZ MNIE
Administratorem Pani/a danych osobowych będzie Bonnier Business (Polska) Sp. z o. o. (dalej: my). Adres: ul. Kijowska 1, 03-738 Warszawa. Administratorem Pani/a danych osobowych będzie Bonnier Business (Polska) Sp. z o. o. (dalej: my). Adres: ul. Kijowska 1, 03-738 Warszawa. Nasz telefon kontaktowy to: +48 22 333 99 99. Nasz adres e-mail to: rodo@bonnier.pl. W naszej spółce mamy powołanego Inspektora Ochrony Danych, adres korespondencyjny: ul. Ludwika Narbutta 22 lok. 23, 02-541 Warszawa, e-mail: iod@bonnier.pl. Będziemy przetwarzać Pani/a dane osobowe by wysyłać do Pani/a nasze newslettery. Podstawą prawną przetwarzania będzie wyrażona przez Panią/Pana zgoda oraz nasz „prawnie uzasadniony interes”, który mamy w tym by przedstawiać Pani/u, jako naszemu klientowi, inne nasze oferty. Jeśli to będzie konieczne byśmy mogli wykonywać nasze usługi, Pani/a dane osobowe będą mogły być przekazywane następującym grupom osób: 1) naszym pracownikom lub współpracownikom na podstawie odrębnego upoważnienia, 2) podmiotom, którym zlecimy wykonywanie czynności przetwarzania danych, 3) innym odbiorcom np. kurierom, spółkom z naszej grupy kapitałowej, urzędom skarbowym. Pani/a dane osobowe będą przetwarzane do czasu wycofania wyrażonej zgody. Ma Pani/Pan prawo do: 1) żądania dostępu do treści danych osobowych, 2) ich sprostowania, 3) usunięcia, 4) ograniczenia przetwarzania, 5) przenoszenia danych, 6) wniesienia sprzeciwu wobec przetwarzania oraz 7) cofnięcia zgody (w przypadku jej wcześniejszego wyrażenia) w dowolnym momencie, a także 8) wniesienia skargi do organu nadzorczego (Prezesa Urzędu Ochrony Danych Osobowych). Podanie danych osobowych warunkuje zapisanie się na newsletter. Jest dobrowolne, ale ich niepodanie wykluczy możliwość świadczenia usługi. Pani/Pana dane osobowe mogą być przetwarzane w sposób zautomatyzowany, w tym również w formie profilowania. Zautomatyzowane podejmowanie decyzji będzie się odbywało przy wykorzystaniu adekwatnych, statystycznych procedur. Celem takiego przetwarzania będzie wyłącznie optymalizacja kierowanej do Pani/Pana oferty naszych produktów lub usług.
© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Kamil Zatoński

Polecane