Zyski z prognoz pogody

  • Ewa Bednarz
opublikowano: 20-11-2014, 00:00

Rekordowe zbiory kukurydzy i soi w USA zachwiały notowaniami zbóż, ale niewykluczone, że na krótko. Wszystko rozstrzygnie się po zakończeniu żniw.

Od dołka pod koniec września notowania kukurydzy, soi i pszenicy poszły w górę o 15-20 proc., więc realizacja zysków, do której doszło w ostatnich dniach, nie mogła być niespodzianką, tak jak niespodzianką nie była jej dynamika. Najmocniej, bo o ponad 4 proc., potaniała kukurydza, a stosunkowo najmniej — niespełna 2 proc. — spadła cena pszenicy.

Wcześniejsze odbicie związane było z niską podażą ziarna. Letnia przecena skutecznie zniechęciła farmerów do sprzedaży po niskich cenach. Swoje zrobiła też pogoda. Dalszy wzrost cen zależy jednak przede wszystkim od zbiorów w Brazylii. Według prognoz, w sezonie 2014/2015 Brazylia wyprodukuje od 89,3 mln ton do 91,7 mln ton soi.

Jeżeli przewidywania się sprawdzą, zbiory będą rekordowe, ale jednocześnie niższe od oczekiwań rynkowych. Paweł Grubiak z Superfund TFI zwraca uwagę, że oczekiwania sięgają nawet 98 mln ton. Na razie jednak zasiewy są bardzo opóźnione ze względu na przedłużający się brak opadów, co sprzyjało wzrostowi cen, mimo wysokiej podaży ziarna w Stanach Zjednoczonych.

— Nie musi to wpłynąć istotnie na produkcję soi w tym kraju w bieżącym sezonie, jednak w krótkim terminie również sprzyja stronie popytowej — zaznacza Paweł Grubiak. Analitycy zwracają uwagę, że całkowity eksport ziarna z USA może w tym sezonie po raz pierwszy przekroczyć wysokość ubiegłorocznych zapasów, co również może odbić się w notowaniach giełdowych.

Zwłaszcza że rośnie popyt z Chin. Tymczasem pogoda płata psikusy. W Brazylii było za sucho, w Stanach Zjednoczonych jest za zimno, a mrozy przy braku pokrywy śnieżnej mogą uszkodzić zboża ozime. Nie najlepiej działo się w Rosji.

Niektórzy komentatorzy rynków rolnych spekulują, że susza na Wschodzie może spowodować spadek rosyjskich plonów nawet o 10 mln ton. Zbiory będą też niższe w Australii, tym razem przez deszcze, które skutecznie utrudniały żniwa. Korekta może więc być krótka.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Ewa Bednarz

Polecane