Żywność na świecie rekordowo droga

opublikowano: 08-04-2022, 10:48

Zgodnie z prognozami wojna na Ukrainie przyczyniła się od wzrostu cen żywności na świecie do rekordowego poziomu w marcu, informuje Reuters powołując się na dane FAO.

Organizacja Narodów Zjednoczonych do spraw Wyżywienia i Rolnictwa (FAO) poinformowała, że wskaźnik cen żywności wynosił średnio w ubiegłym miesiącu rekordowe 159,3 pkt. W lutym, po korekcie, sięgał 141,4 pkt.

Indeks FAO wzrósł aż o 75 proc. od połowy 2020 roku. To dużo większy skok niż w kryzysowym 2008 roku i 2011 roku, kiedy wzrost cen żywności przełożył się na zwiększenie głodu na świecie. Wzrost indeksu w marcu oznacza także siódmy z rzędu kwartał zwyżki cen żywności. Tak długiego okresu nie notowano od 14 lat.

Napaść Rosji na Ukrainę pod koniec lutego doprowadziła do wzrostu cen zbóż, których oba kraje były dotychczas znaczącymi na świecie eksporterami. Zakłócenie, a nawet wstrzymanie dostaw zbóż z obu krajów, a także uniemożliwienie zasiewów z powodu działań wojennych, wyraźnie odbije się na rynku w tym roku. FAO obniżyło w piątek prognozę tegorocznej produkcji pszenicy do 784 mln ton. Jeszcze w lutym szacowało ją na 790 mln ton.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Marek Druś

Polecane