1 proc. PIT bez poznania darczyńcy

opublikowano: 06-02-2019, 22:00

OPP są odpowiedzialne za wykorzystywanie danych podatników, uzyskanych od urzędów skarbowych — przypomina prezes UODO.

Informacje imienne o darczyńcy udostępnione organizacji pożytku publicznego (OPP) nie mogą być przekazane osobie obdarowanej, nawet jeżeli konkretnie na jej rzecz wpłacił datek. Tylko uzyskanie wyraźnej zgody na to uprawnia OPP do udostępnienia takich danych adresatowi darowizny — wynika z wyjaśnień prezesa Urzędu Ochrony Danych Osobowych (UODO).

Prezes UODO wydał w tej sprawie stanowisko — w odpowiedzi na liczne pytania, kierowane do tego organu w związku z rozpoczętym już okresem rozliczeń podatkowych za 2018 r. i przekazywaniem 1 proc. PIT na organizacje pożytku publicznego. Niektórzy w swoich rocznych zeznaniach wyrażają zgodę na przekazanie OPP swojego imienia, nazwiska i adresu wraz z informacją o darowanej kwocie. Dodatkowo, jeśli taka ich wola, mogą też podać inne informacje, np. ułatwiające kontakt z nimi (telefon, e-mail). Prezes UODO przypomina, że dane osobowe darczyńców 1 proc. podatku są przekazywane OPP przez naczelników urzędów skarbowych. Uprawnia ich do tego art. 45c ust. 5 ustawy o PIT.

„Gdy OPP otrzymają od organów podatkowych dane darczyńców, staną się ich administratorami. Będą zatem odpowiedzialne m.in. za właściwe ich wykorzystywanie, udostępnianie czy zabezpieczanie.Tym samym będą zobowiązane do przestrzegania przepisów ogólnego rozporządzenia o ochronie danych (RODO). Kierując korespondencję do darczyńców, OPP powinny zadbać, aby został wobec nich spełniony obowiązek informacyjny, w tym poinformowanie o przysługujących im prawach” — czytamy w stanowisku prezesa UODO.

Według organu, zgoda na przekazanie danych organizacji oznacza, że mogą być przetwarzane wyłącznie przez nią, ale nie jest podstawą do udostępniania informacji o darczyńcy np. osobie obdarowanej. OPP może w zasadzie tylko podziękować mu w jej imieniu — do tego uprawnia art. 6 ust. 1 lit. f RODO dotyczący prawnie uzasadnionego interesu administratora.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Iwona Jackowska

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu