10 biznesowych wojen wszech czasów

OSZ, money.cnn.com
23-03-2013, 21:02

Rywalizacja i pragnienie zwycięstwa napędzają rozwój. W biznesie jest to szczególnie widoczne.

Magazyn "Fortune" opublikował listę 50 największych biznesowych rywalizacji w historii. To opowieści o wielkich wynalazcach, twórcach, właścicielach i menedżerach, którzy walczyli o dominującą pozycję na rynku.

Biznes bywa ciężką walką - jedno walczą o przetrwanie, inni o dominację (źródło: Istockphoto)
Zobacz więcej

Biznes bywa ciężką walką - jedno walczą o przetrwanie, inni o dominację (źródło: Istockphoto)

KONKURS: zgłoś propozycję najciekawszej polskiej wojny biznesowej - na autorów najciekawszych czekają nagrody! Pisz na konkurs@pb.pl

Kogo opisuje "Fortune"? Magazyn na pierwszym miejscu umieścił sztandarowy przykład batalii w kapitalizmie, czyli walkę o rynek toczoną przez dziesiątki lat przez Coca-Colę i Pepsi. Początek sięga ostatnich lat XIX wieku, kiedy w Atlancie stworzono słynny napój. Od czasu, kiedy Pepsi zwiększyło koncentracje na produkcji np. przekąsek, uznaje się zwycięstwo w kategorii napojów starszego o siedem lat konkurenta.

Dla niektórych koncernów zwrotem w rywalizacji bywała czasem jedna decyzja. Przykładem jest producent sprzętu sportowego Nike, który postawił na Michaela Jordana. Koszykarz nie tylko jest uznawany za sportowca wszech czasów, ale zrewolucjonizował całą branżę marketingu sportowego.

Ciekawy werdykt autorzy zestawienia orzekli w przypadku batalii "Bill Gates kontra Steve Jobs", w której wygraną przyznano nieżyjącemu szefowi Apple. Magazyn podkreśla, że obaj potentaci rynku nowych technologii są różni jak dzień i noc. Pierwsze dwie dekady należały do Microsoftu, którego Windows stał się domyślnym systemem operacyjnym w komputerach na całym świecie. Jobsowi udało się jednak podnieść Apple z dna i w ostatnich latach zdominować przestrzeń poza komputerami osobistymi, czyli rynek gadżetów takich, jak odtwarzacze muzyki, smartfony i tablety.

Microsoft pojawił się jeszcze na 15 miejscu w zestawieniu za konfrontację z Netscape.

Na liście amerykańskiego pisma nie zabrakło gigantów z różnych branż. Są przykłady z handlu, przemysłu motoryzacyjnego, lotniczego, farmaceutycznego, a także spożywczego. Nie zabrakło producentów zabawek, właścicieli restauracji, a nawet średniowiecznych miast. Są oczywiście obecni poważni gracze ze świata finansów i bankowości. Zestawienie zamykają przykłady "świeżych rywali", czyli Facebooka i Google oraz Netflix i Amazon.

10 największych wojen w biznesie

1. Coca-Cola vs. Pepsi

wynik: wygrana Coca-Coli

2. Ford vs. GM

wynik: remis

3. Thomas Edison vs. Nikola Tesla

wynik: wygrana Nikoli Tesla

4. AT&T vs. MCI

wynik: wygrana MCI

5. Nike vs. Reebok

wynik: wygrana Nike

6. Bill Gates vs. Steve Jobs

wynik: wygrana Steve'a Jobsa

7. Wenecja vs. Genua

wynik: wygrana Wenecji

8. HP vs. IBM

wynik: wygrana IBM

9. Airbus vs. Boeing

wynik: remis

10. Union Pacific vs. Central Pacific

wynik: remis

Kto jeszcze znalazł się na liście "Fortune"? Zobacz pełną listę>>


KONKURS: zgłoś propozycję najciekawszej polskiej wojny biznesowej - na autorów najciekawszych czekają nagrody! Pisz na konkurs@pb.pl

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: OSZ, money.cnn.com

Być może zainteresuje Cię też:

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu

Tematy

Puls Biznesu

Po godzinach / 10 biznesowych wojen wszech czasów