10 mln euro na monitoring HIV

MEJ
opublikowano: 18-08-2015, 20:55

Uruchomiono pierwszy unijny grant w ramach programu InnovFin Infectious Diseases. Obejmie on monitoring HIV/AIDS. Nowa technologia szybkiego testowania próbek krwi opracowana w Szwecji pozwoli na określenie gdzie i jak rozwijają się zakażenia.

Szwedzka firma innowacyjna Cavidi AB opracowała nową technologię prostego testowania próbek krwi na obecność wirusa HIV oraz urządzenie typu lab-on-the-chip, które pozwala na łatwe przeprowadzenie tego typu testów. Firma otrzymała w ramach programu InnovFin Infectious Diseases należącego do Horizon2020, grant 10 mln euro na dopracowanie samego urządzenia oraz technologii wykonywania analiz, tak, aby były one jak najbardziej zautomatyzowane i łatwe do wykonania. Dofinansowanie zostanie przekazane w postaci długoterminowego kredytu o dogodnych warunkach spłaty, poprzez Europejski Bank Inwestycyjny (EIB). Jest to pierwszy grant w ramach InnovFin Infectious Diseases, udzielony przy tym już miesiąc po rozpoczęciu całego programu.

Według Cavidi AB grant pozwoli na takie dopracowanie testów i urządzenia iż komercyjna jego wersja będzie gotowa w styczniu 2016 roku. Cała technologia i urządzenie do analizy próbek było już testowane w ramach programu monitorowania i wykrywania HIV/AIDS w UE - HIVIND.

W czasie testów urządzenie obsługiwały pielęgniarki bez specjalistycznej wiedzy obejmujące problemy analityki HIV, często działające jako punkty pierwszej pomocy medycznej. Miało to zasymulować obsługę przez niewyszkolony personel medyczny w regionach gdzie HIV jest zjawiskiem endemicznym jak kraje Afryki Środkowej. Szybkie wykrywanie infekcji HIV i stwierdzenie na jakich obszarach ona występuje chroni przed szybkimi transmisjami do innych regionów i na inne kontynenty. Wraz z grantem unijnym Cavidi AB, niewielka firma rodzinna, staje się największym w Szwecji i jednym z największych w Unii Europejskiej dostawców testów medycznych i urządzeń do testowania, zwłaszcza testów wykrywania HIV

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: MEJ

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu