10 mln zł na niską emisję

  • Anna Pronińska
opublikowano: 30-08-2013, 00:00

Narodowy Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej (NFOŚiGW) uruchamia konkurs na dofinansowanie 85 proc. kosztów przygotowania programów ekologicznych dla gmin.

Plany mają określić, jak obniżyć koszty zużycia energii i jak poprawić jakość powietrza w gminach. NFOŚiGW zapowiada, że inwestycje i działania edukacyjne w tzw. Planie gospodarki niskoemisyjnej będą mogły łatwo i szybko uzyskać wysokie dofinansowanie unijne na lata 2014-20. Szczególnie dla działań w zakresie transportu publicznego i związanej z nim infrastruktury taki plan może być warunkiem ubiegania się o dofinansowanie. Na program NFOŚiGW ma 10 mln zł z Funduszu Spójności. Z pozostałej kwoty minimum 5 proc. pieniędzy musi pochodzić z kapitałów własnych gminy, a reszta może być ujęta w ramach innych źródeł finansowania. Oznacza to, że przy przeciętnym koszcie opracowania planu na poziomie kilkudziesięciu tysięcy złotych dla średniej wielkości gminy wymagany minimalny wkład własny gminy wyniesie 1 tys–3 tys. zł. Wnioski będą przyjmowane do końca października. Muszą zawierać formalną deklarację rady gminy o woli opracowania i wdrożenia planu gospodarki niskoemisyjnej oraz harmonogram prac. O dofinansowaniu zdecyduje kolejność zgłoszeń.

2 IX Od tego dnia można składać wnioski o dofinansowanie planów gospodarki niskoemisyjnej.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Anna pronińska

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu