10 najlepszych amerykańskich akcji na 2012 rok

KŁ, MW, cnn.com
opublikowano: 09-12-2011, 10:17

Nawet w niepewnych czasach można znaleźć spółki, które pozwolą nam zarobić. Magazyn "Fortune" wytypował 10 niedowartościowanych walorów, które zapewniają stabilność. Radzimy, jak można je kupić z Polski.

1. Apple
Analitycy oczekują, że w 2012 r. zysk na akcję powinien wzrosnąć o 30 proc., a Apple ma za sobą historię przebijania prognoz Wall Street. Rynki, na których działa firma – smartfony i tablety – nie są jeszcze dojrzałe. Wg prognoz firmy Gartner Research rynek tabletów urośnie z 64 milionów użytkowników w tym roku do 326 milionów w 2014 r., natomiast sprzedaż smartfonów o 33 proc. w przyszłym roku.

2. Caterpillar
Akcje CAT straciły od lipca o 21 proc., jednak zyski firmy rosną niebywale szybko i w tym roku mają wzrosnąć o 64 proc. w 2011 r. i o kolejne 33 proc. w 2012r. Douglas Oberhelman, prezes Caterpillar, który nie ma skłonności do przesady, przewiduje, że do 2015 r. spółka będzie rosła w tempie 15-20 proc.

3. Enbridge Energy Partners
Amerykański oddział kanadyjskiej firmy rurociągowej Enbridge. Choć w przypadku kanadyjskich akcji stopa dywidendy wyniosła 2,7 proc., to przy amerykańskich walorach jest to już 7 proc., a od 1992 r. średnia utrzymuje się na poziomie 5 proc. i to bez żadnej redukcji.

4. Goodyear Tire
5. Halliburton
6. Intel
7. Johnson Controls
8. Lockheed Martin
9. Microsoft
10. Royal Bank of Canada


A oto garść wskazówek, jak można kupić akcje amerykańskich firm

Chcesz postawić na Apple’a? A może obstawiasz, że utracony blask odzyskają Microsoft lub Google?

1. Biuro maklerskie
Dostęp do akcji zagranicznych spółek oferuje wiele krajowych biur maklerskich. Wśród nich KBC Securities, ING BSK, IDMSA, BDM, BZ WBK oraz CDM Pekao. Choć prowizje od transakcji schodzą nawet poniżej 0,5 proc., to, wybierając brokera, warto zwrócić uwagę na minimalną opłatę, jaką on pobiera. Przykładowo w KBC Securities możemy załapać się na prowizję w wysokości 0,39 proc. już przy transakcjach nieco powyżej 10 tys. zł. W CDM Pekao zapłacimy najmniej 0,59 proc., i to tylko pod warunkiem, że wartość transakcji wyniesie minimum 28 tys. zł.

2. Forex
Wiele możliwości dla bardziej zaawansowanych inwestorów oferują kontrakty futures i CFD na akcje.

3. ETF
Z kolei posiadając rachunek w każdym biurze, będziemy mieli dostęp do funduszy typu ETF lub certyfikatów opartych na zagranicznych indeksach. Przykładowo Raiffeisen Bank oferuje certyfikaty na technologiczny indeks Nasdaq100. Co ważne, spread na nich to zaledwie 0,36 proc.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: KŁ, MW, cnn.com

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu