10 najpopularniejszych aut służbowych

opublikowano: 12-04-2013, 11:14

Najpopularniejszym osobowym samochodem służbowym w Polsce jest model Octavia.

Z Ogólnopolskiego Badania Wynagrodzeń przeprowadzonego przez Sedlak & Sedlak wynika, że w 2012 r. samochód służbowy był jednym z bardziej popularnych benefitów pracowniczych. A spośród wszystkich modeli największym powodzeniem cieszyła się Skoda Octavia. W ankiecie wzięło udział prawie 108 tys. respondentów. Korzystanie z samochodu służbowego zadeklarowało 11,5 proc., spośród nich zaś 22 proc. podało, jakiej marki samochodu używają. Octavią jeździ 9,3 proc. (245) osób z tej grupy. Niemal równie popularny był Ford Mondeo (9 proc). Pierwszą dziesiątkę zamykają Audi A6 i Toyota Corolla, którymi jeździ po 2,3 proc. pracowników.

Badanie Sedlak & Sedlak potwierdza rankingi sprzedaży najpopularniejszych marek samochodów rejestrowanych w Polsce publikowane przez Instytut Badań Rynku Motoryzacyjnego Samar. Od kilku lat prym wiedzie w nich właśnie Skoda jako marka i Octavia jako najpopularniejszy model. W 2012 r. sprzedano w naszym kraju 15,6 tys. Octavii, co zapewniło modelowi sporą przewagę nad drugim w zestawieniu modelem tego samego producenta — Fabią (9,7 tys.). Niemal 51 proc. aut w Polsce sprzedaje się do flot.

— Całkowita sprzedaż aut dla firm w Polsce stanowi nawet 70-75 proc. — zaznacza Wojciech Drzewiecki, prezes Samaru. Swoje zestawienia sporządza również 17 firm CFM skupionych w Związku Leasingu i Wynajmu Pojazdów (PZWLP). W nich od lat prym wiedzie Ford Focus, który jest też najlepiej sprzedającym się samochodem osobowym na świecie. Firmy PZWLP zarządzają łącznie parkiem niemal 105 tys. pojazdów. Największa na polskim rynku firma CFM — Masterlease — zarządza ponad 20,5 tys. aut. Jej klienci najchętniej wybierają opla astrę. Skoda Octavia jest tu na trzecim miejscu.

— Pierwsza piątka najlepiej sprzedających się aut w Polsce jest stabilna, jednak powoli różnicują się listy marek tradycyjnie flotowych i detalicznych — mówi Konrad Karpowicz, dyrektor handlowy Masterlease.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Marcin Bołtryk

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu